V Rapotínské bioplynové stanici umí udělat z gastroodpadu elektrickou energii

18. srpna 2021
V Rapotínské bioplynové stanici umí udělat z gastroodpadu elektrickou energii

Radní Olomouckého kraje Martin Šmída a Zdeňka Dvořáková Kocourková navštívili bioplynovou stanici, která se nachází v Rapotíně na Šumpersku. Tato bioplynová stanice je inovativní tím, že umí využít veškerý biologicky rozložitelný odpad včetně obalových materiálů a vyrobit z nich čistou energii bez emisí. Unikátní technologií tak vznikne elektrická energie, teplo a biometan.

V Šumperku spustili pilotní projekt odděleného sběru gastroodpadu, ke kterému se zanedlouho připojily další obce v regionu. V obcích, které zásobují bioplynovou stanici odpadem, tak můžeme vidět přímo popelnice na gastroodpad. „Už mnoho let i s Kompostářskou asociací poukazujeme na to, že přesto, že se zavedl povinný svoz bio-odpadu, na podíl biosložky v směsném komunálním odpadu to mělo jen pramalý vliv. Vysvětlení je nasnadě - biopopelnice se začaly plnit zahradním bio-odpadem, zatímco ten kuchyňský nadále končil v černých popelnicích. V regionu okolo téhle bioplynky však zkusili celkem neotřelou věc - přidali na ulici popelnici na gastroodpad a světe div se, ony se skutečně začaly plnit kuchyňským bio-odpadem a gastroodpadem. Projekt sice běží malou chvíli, ale prvotní výsledky vypadají velmi slibně a nepochybuji o tom, že se pozitivně projeví i na množství a složení směsného komunálního odpadu. A tak zatímco zemědělské bioplynky už dnes hájí málokdo, v těch odpadových vidím opravdu velký potenciál,“ uvádí radní Šmída.

Teplo dodává do centrálního rozvodu tepla v obci Rapotín, elektrický proud a biometan posílá rovnou do distribuční soustavy. Vedle energie, tepla a biometanu tato stanice produkuje také organicko-minerální hnojivo, které vrací zpět do zemědělské půdy. „Z mého pohledu je toto řešení naprosto geniální. V Rapotíně vznikla unikátní technologie, která vyniká také tím, že na rozdíl od kompostování a skládkování nevypouští do ovzduší metan, CO₂ a čpavkové výpary, které přispívají ke změnám klimatu,“ uvádí radní Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Naše Litovelsko upozornilo na rekonstrukci komunikace v Myslechovicích, případ navazující na kauzu Autostráda šetří NCOZ

Naše Litovelsko upozornilo na rekonstrukci komunikace v Myslechovicích, případ navazující na kauzu Autostráda šetří NCOZ

Litovel 30.4.2024 - Při rekonstrukci krajské komunikace a chodníku na silnici III/3732 Hanovice - Myslechovice došlo k navýšení původní výšky povrchu. Už v průběhu rekonstrukce si na podivné praktiky stěžovali místní, byli však ujištěni, že je vše v pořádku. Krátce po rekonstrukci se však některé části stavby začaly propadat. Projekt vyvolal podezření z hospodářské trestné činnosti, a tak místní zastupitel Aleš Hubáček podal podnět k prověření případu NCOZ.

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.