Jak třídit bioodpad z kuchyně

2. srpna 2018
Jak třídit bioodpad z kuchyně

Ze zkušeností víme, že ve směsném komunálním odpadu bývá až polovina bio-složky. Jedná se zpravidla o bioodpad z kuchyně. Přitom jakýkoli odpad rostlinného původu se může vyseparovat a buď rovnou kompostovat v domácím kompostu nebo se může pomocí svozu hnědých popelnic předat profesionálním kompostárnám.

Třídit bioodpad z kuchyně je jednoduché! 1. Zvolte si vhodnou nádobu:<br /> malou budete vynášet častěji, ale udržíte ji čistou,<br /> větší nádobu budete vynášet méně často, ale může se stát, že začne zapáchat. Pak je třeba vhodné mít ji někde venku, na balkoně nebo za oknem.

  1. Bioodpad doporučujeme zabalit do papíru, eliminujete tak vytékání šťáv a budete udržovat nádobu čistou.

  2. Do bioodpadu můžete vyhazovat veškerý odpad rostlinného původu – slupky (od brambor, banánů, cibule, citrusů apod.), zbytky jídla (bez živočišné složky), ohryzky, odřezky, kávovou sedlinu i čajové sáčky. Dále do bioodpadu můžete přidat i ruličky od toaletního papíru, plata od vajec a další papírové obaly, které již nejdou znovu zpracovat jako papír. Kompostu (především tomu průmyslovému) nevadí ani použité papírové kapesníky.

Do bioodpadu nepatří: * maso, kosti a jiný odpad živočišného původu, * plasty, pokud není explicitně zmíněno, že jsou kompostovatelné, * použité jedlé oleje – jejich sběr zajišťuje obec zvlášť, * ostatní, jinak recyklovatelné, odpady.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.