Stanovisko k neúčasti zástupců petičního výboru na besedě 16.2.2017 v Kulturním domě Duha

15. února 2017
Stanovisko k neúčasti zástupců petičního výboru na besedě 16.2.2017 v Kulturním domě Duha

Včera jsme obdrželi stanovisko petičního výboru ohledně jejich neúčasti na besedě, které zde zveřejňujeme včetně naší reakce.

„Vážení, děkujeme za pozvání do Vaší besedy. Dokud ale bude pokračovat stávající křivá a podlá dezinformační kampaň plná nepodloženého obviňování občanů našeho města z antisemitismu jen proto, že si dovolí veřejně nesouhlasit s návrhem židovských organizací, je dle našeho názoru zcela nevhodné účastnit se jakýchkoliv akcí společně s těmito navrhovateli. Připomínáme, že cílem navrhovatelů je vytvořit plotem zcela obehnané a neprůchozí pietního místa o ploše skoro 7 tisíc metrů čtverečných místo stávajícího, desítky let již existujícího parku a parkoviště na ulici Studentská v Prostějově. Jedním z hlavních důvodů vzniku naší petice bylo upozornit občany právě na tento skutečný záměr navrhovatelů dlouhodobě zamlžovaný obecnými pojmy jako jsou rehabilitace hřbitova, zvýšení piety, navrácení úcty, kousek živého plotu apod. Petiční výbor petice „Za zachování stávajícího stavu parku a jeho okolí před RG a ZŠ města Prostějova na ulici Studentská v plném rozsahu a beze změn.“

<img src="/assets/img/miscellaneous/2017-02-15-pozvanka-na-besedu-16-2.jpg" height="281" width="200" align="right">

Stanovisko organizátorů k neúčasti zástupců petičního výboru na besedě 16.2.2017 Kulturním domě Duha

Včera jsme mailem obdrželi vyjádření petičního výboru, ve kterém byla odmítnuta jejich účast na besedě. Samozřejmě že mají na takovýto postup právo a nikterak jim jej neupíráme. Nicméně považujeme toto odmítnutí za velkou chybu a velice nás tato neúčast mrzí. Jsme přesvědčeni, že udržování pozice na úrovni „zákopové války“ není v zájmu nikoho, ani zástupců nadace Kolel Damesek Eliezer, ani občanů města Prostějova a ani v zájmu autorů petice.

Zorganizování besedy byl nápad v situaci, kdy se v tisku vyhrotil konfrontační styl informování o kauze, obviňování signatářů petice z antisemitismu a především komentáře, svědčící o neznalosti aktuálního stavu věci. Na toto téma proběhla v rámci opozice krátká diskuze, jejíž závěrem bylo, že nebudeme besedu organizovat jako Změna pro Prostějov, ale jako společnou akci Pirátů, Zelených a vedení města statutárního města Prostějov. Což se po několika jednáních podařilo a jsme tomu rádi. Nevnímáme tento problém jako něco, co by měla opozice využívat jako zbraň proti koalici s vedením města. Rozhodně to není akce pouze opozičních stran, jak se objevilo v rozhovoru s panem Michálkem v Prostějovském večerníku. Proti interpretaci, že bychom si na této nešťastné kauze chtěli dělat politické body, se musíme důrazně ohradit. Hodnocení pozvánky v tomtéž rozhovoru ponechávám bez komentáře, považuji to za naprosto zástupný problém.

Co se moderátorky besedy týče, přemýšleli jsme o vhodné osobě a naše priority byly poměrně jasné – neměla by pocházet z Prostějova, měla by se orientovat v problematice a měla by být pokud možno z akademického prostředí. Rozhodně jsme nechtěli mít jako moderátora novináře. Z několika uvažovaných kandidátů nám nakonec přišla jako nejvhodnější paní profesorka Ingeborg Fialová z Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty UP v Olomouci. Při osobním setkání jsme se přesvědčili v diskuzi o tom, že naše volba byla správná a nakonec se nám paní profesorku podařilo přesvědčit, aby tento nesnadný úkol na sebe vzala. Dle našeho názoru je to ta nejlepší volba a argumentaci o její „neobjektivnosti“ považujeme za mírně řečeno nefér.

Struktura besedy byla vymyšlena tak, aby měli všichni zúčastnění rovnocenný prostor jak pro úvodní představení svých postojů a důvodů, které k nim vedly, tak i pro odpovědi, na předem otázky v rámci řízené části diskuze, svým oponentům. Tzn., že každá ze stran diskuze by předem zaslala vždy dvě otázky na další účastníky diskuze a mohla by si připravit odpovědi na ty položené ji. Poté by následovaly dotazy z publika.

Věříme, že beseda nakonec proběhne v konstruktivním duchu a bez excesů a přispěje k vyjasnění situace a zmírnění mnohdy zbytečných vášní.

Za organizátory

Ing. Petr Lysek, předseda MS Prostějov, Česká pirátská strana<br /> Ing. Ivo Lužný, předseda ZO Prostějov, Strana zelených

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.