Piráti v Prostějově obhájili dva mandáty a s koalicí Na rovinu! získali druhé místo 

9. října 2018
Piráti v Prostějově obhájili dva mandáty a s koalicí Na rovinu! získali druhé místo 

Prostějov, 9. 10. 2018 - “Nepodařilo se porazit hnutí ANO ani zásadně zvrátit poměr sil v zastupitelstvu města a do dalších částí země tak vyslat jasný signál, že kvalitní komunální politika není o tom, kdo má na koho číslo.“ říká Petr Kapounek, manažer kampaně a místopředseda Pirátů v Prostějově a dodává: „Ale zároveň tu hnutí ANO získalo jen o cca 2 % a jeden mandát více a na zdejší poměry velmi slabý výsledek.”

Piráti se komunálních voleb v Prostějově zúčastnili v rámci koalice Na rovinu!, sdružující Piráty, TOP09, STAN a Zelené. Tato koalice získala s necelými 16 % druhé místo a šest mandátů v 35-členném zastupitelstvu hned za ANO2011, které získalo s 18 % hlasů sedm mandátů. Piráti dosud měli v zastupitelstvu města dva zástupce, kteří do zastupitelstva usedli na základě voleb z roku 2014 za tehdejší koalici Změna pro Prostějov. Oba Pirátští zastupitelé tedy svůj mandát obhájili. V těchto volbách Změna pro Prostějov kandidovala samostatně a získala s 8 % hlasů a tři mandáty. V Prostějově uspělo a 5 % hranici překročilo celkem 9 volebních kandidátek a v zastupitelstvu tak usednout zastupitelé z celkem 12-ti politických stran a s nimi mnoho nezávislých.

Petr Kapounek, dále hodnotí: “Získali jsme velmi silnou pozici a rozložení sil v zastupitelstvu teoreticky umožňuje, aby vznikla koalice demokratických stran s programem, který posune Prostějov do třetího tisíciletí, kam také patří. Nyní tedy záleží na dalších stranách, zda pro ně programová blízkost a zájem o transparentní politiku bude prioritou. Pevně doufám, že se to podaří.”.

Šance na sestavení koalice s většinou v zastupitelstvu je sice malá, přesto o ní budeme v následujících dnech či týdnech usilovat. V případě usednutí v opozičních lavicích by koalice Na rovinu! naopak byla významnou kontrolní silou. Jednání jsou v současnosti teprve na počátku a na podrobnosti si budeme muset počkat.

Výsledek v Prostějově jasně ukázal, že Piráti jsou již etablovanou politickou silou a také to, že umí konstruktivně spolupracovat s ostatními demokratickými stranami. O tom, zda budou Piráti z pozice radních také reálně ovlivňovat chod a rozvoj Prostějova, ještě není rozhodnuto.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.