O participativni rozpočet v Prostějově je zájem

9. prosince 2021
O participativni rozpočet v Prostějově je zájem

O první ročník participativního rozpočtu v Prostějově byl podle všeho mezi občany velký zájem a podáno bylo celkem 36 návrhů. Návrhy mohli občané podávat od 1. října do 30. listopadu.

Město Prostějov pořádá první ročník participativního rozpočtu, kde může jednotlivec požádat o zhotovení projektu ve výši až 1 milion Kč. Celkově je na celý projekt participativního rozpočtu vyčleněné 3 miliony Kč z městského rozpočtu. V současné chvíli už jsou sesbírány návrhy, kteří mohli občané zasílat do konce listopadu a nyní je na řadě kontrolování a vyhodnocování návrhů. Projekty totiž musí odpovídat schváleným Zásadám a musí se rozhodnout, zda jsou z pohledu jednotlivých odborů realizovatelné a zda se jejich náklady vejdou do maximální ceny. Po kontrole vybrané projekty postoupí do hlasování, kde budou občané města rozhodovat o vítězi a tedy o tom, jaké projekty budou realizovány.

„Jsem rád, že je mezi občany velký zájem o participativní rozpočet a že naše snaha o jeho zavedení po 7mi letech přinesla výsledek. To je doklad toho, že tato možnost ve městě chyběla. Myslím si, že 36 navržených projektů je skvělý výsledek a jsem zvědavý, které projekty zvítězí. Pro příští období navrhnu navýšení částky.“ uvádí zastupitel města Prostějova Petr Kapounek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.