Komentář Petra Kapounka: Piráti v Prostějově po 7 letech prosadili participativní rozpočet

25. října 2021
Komentář Petra Kapounka: Piráti v Prostějově po 7 letech prosadili participativní rozpočet

Podařilo se. Po sedmi letech v zastupitelstvu města, kdy se náš Pirátský zastupitel Petr Kapounek snažil přesvědčit ostatní zastupitele, že má smysl svěřit občanům možnost přímo navrhnout a hlasováním rozhodnout o tom, co se vybuduje, je ta chvíle konečně tady. Participativní rozpočet funguje už roky v jiných městech. Využívá ho například Brno, Jeseník, ale také Varšava či New York. Umožňuje realizovat to, co zlepší život ve městě, ale nikoho zatím nenapadlo to navrhnout.

Cesta k němu nebyla snadná. Mnozí říkali, že to nebude fungovat. Jiní, že to není potřeba. Najdou se tací, kterým vadí, že konečné slovo mají občané. I přesto doba dozrála, zastupitelstvo města nápad podpořilo a díky tomu k projektu vznikla pracovní skupina se zastoupením všech klubů. Ta po více než roce jednání dospěla k dohodě na podobě projektu, kterou po té zastupitelstvo opět posvětilo. I přesto že jsme v opozici. I přesto, že některé strany byly na počátku jednání proti. Jsme rádi, že pro dobrou věc se nakonec našla podpora napříč spektrem.

A co o tedy vlastně jde?

1) V první fázi vy, jste-li občany města Prostějova, navrhujte, co by se mohlo ve městě vybudovat, opravit, či vylepšit. Návrh posoudí úředníci města, odhadnou náklady. Jeden projekt musí stát do milionu korun včetně DPH a případných nákladů na projekt. Můžete podat až 3 návrhy. Máte čas jen do konce listopadu, tak si pospěšte.

2) V druhé fázi se v aplikaci PinCity na adrese https://prostejov.pincity.cz hlasuje o sesbíraných návrzích. Každý občan má dva kladné hlasy a jeden záporný. Záporný můžete dát projektu, který nechcete, kladné můžete rozdělit mezi dva projekty nebo dát oba svému favoritovi.

3) Ve třetí fázi se projekty seřadí dle počtu získaných hlasů (po odečtení záporných) a ty, které se svojí hodnotou vejdou do vyčleněné částky 3 miliony korun, se zrealizují. To může chvíli trvat, pokud bude potřeba nějaký projekt, či povolování, ale příští rok se snad většiny z nich dočkáme.

A to je vše! Takto jednoduché to je!

Podrobná pravidla najdete zde

Ostatní informace zde

Nenechte tuto příležitost ležet ladem a předložte nebo alespoň podpořte nějaký zajímavý projekt a především šiřte informaci o této možnosti mezi své příbuzné, přátele a známé.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.