-
13.
doc. RNDr. Václav Ranc, Ph.D.
Pirátská Strana -
14.
Ing. arch. Pavel Grasse
-
15.
David Hošek
Pirátská Strana -
16.
Bc. Vojtěch Pikal
Pirátská Strana -
17.
Mgr. Bc. Radka Hájková, BCBA
Pirátská Strana -
18.
akad. soch. Martin Lubič
-
19.
Ing. Lenka Jüngling
Pirátská Strana -
20.
Ing. Aleš Prstek
-
21.
Radek Vojtek
Pirátská Strana -
22.
MUDr. Zuzana Grambalová, Ph.D.
-
23.
Ing. Roman Šimek
-
24.
Bc. Vojtěch Nezval
Pirátská Strana -
25.
Zdeněk Žák
Pirátská Strana -
26.
Soňa Pechová
Pirátská Strana -
27.
RNDr. Kateřina Mutinová
-
28.
Filip Pecha
Pirátská Strana -
29.
Miroslav Sedlář
Pirátská Strana -
30.
Bc. Kateřina Dobrozemská
-
31.
Mgr. Adéla Čečmanová
-
32.
Mgr. Šárka Kučerová
Pirátská Strana -
33.
MUDr. Bc. Aleš Grambal, Ph.D.
-
34.
doc. JUDr. Petr Dostalík, Ph.D.
Pirátská Strana -
35.
Bc. Michael Rejman
Pirátská Strana -
36.
Milan Fládr
Pirátská Strana -
37.
Ing. Ondřej Svák
-
38.
Vít Spíchal
Pirátská Strana -
39.
MRes Milada Slouková
-
40.
Mgr. et Bc. Tereza Ptáčková
Pirátská Strana -
41.
Pavel Ondrůj
-
42.
Ing. Mark Juráň
-
43.
Ilona Tabášková
-
44.
Martina Zbranková
-
45.
Mgr. Michal Přecechtěl
Pirátská Strana -
46.
Ing. Tomáš Rada
-
47.
Ing. arch. Tomáš Pejpek
-
48.
Tereza Látalová
-
49.
Tomáš Fabrik
Pirátská Strana -
50.
Bc. Richard Pánek
Pirátská Strana -
51.
Mgr. et Mgr. Jitka Plháková
-
52.
Mgr. Petra Mačková
Pirátská Strana -
53.
Jakub Krajcar
Pirátská Strana -
54.
Ing. František Hrubý
Pirátská Strana -
55.
MUDr. Marcela Škvařilová, Ph.D.
-
56.
Barbora Králová
-
57.
Roman Koutek
-
58.
Aneta Lachová
-
59.
Milan Mihalčin
-
60.
Ing. Mgr. Jan Mochťák
Pirátská Strana
Další kandidáti
-
IT a SMART řešení
Garant: Ing. Petr Lysek
Moderní a otevřený krajský úřad - Každý by měl mít možnost, ale nikoliv povinnost, snadno využívat moderní technologie. Komunikace občana s úřadem musí být jednoduchá a příjemná.
- Budeme pokračovat v rozvoji otevřených dat – úřad půjde příkladem a zveřejní informace o svém fungování a o svém hospodaření s penězi.
- Rozšíříme množství otevřených dat v datovém portálu Olomouckého kraje, který bude k dispozici i pro obce. Shromáždíme také data z obcí tak, aby byly všechny důležité informace na jednom místě.
- Zajistíme přehledný přístup k elektronickým materiálům pro jednání zastupitelstva, rady i komisí. Posílíme komunikaci úřadu s občany zavedením přívětivých služeb, designovaných podle potřeb samotných občanů.
Efektivní informační technologie - Zaměříme se na spolupráci krajů při plánování, vývoji a implementaci otevřených IT řešení všude tam, kde to bude možné.
- Pomocí boje proti dominantnímu postavení některých dodavatelů a pomocí preferování otevřených řešení zefektivníme vynaložené prostředky a vytvoříme kvalitní a flexibilní IT služby.
- Zvážíme přesun na bezpečný open-source software tam, kde se to vyplatí. U dražších či důležitých software provedeme vlastní analýzu a produkty případně nahradíme svobodnými alternativami od komerčních dodavatelů včetně podpory a záruk. Ohlídáme, aby i uzavřené software mezi sebou komunikovali a dodavatelé nebyli nenahraditelní.
- Budeme využívat příklady dobré praxe a implementovat je ve veřejném sektoru.
- Zřídíme platební portál Olomouckého kraje pro jednoduché a levné online platby poplatků obcím a příspěvkovým organizacím.
- Zajistíme zavedení projektového řízení a managementu projektů, vč. BIM a CDE.
- Využijeme umělou inteligenci pro analýzu řízení a hospodaření a pro zefektivnění rutinních činností úřadu.
Bezpečné informační technologie - Zaměříme se na kybernetickou bezpečnost ve všech oblastech krajského IT. Uvědomujeme si, že bezpečnost systémů nestojí pouze na nákupu drahých bezpečnostních řešení, ale zejména na celkové architektuře a kompetentních zaměstnancích. Odolnost důležitých systémů budeme pravidelně prověřovat nezávislými testy.
- Budeme sdílet know-how v oblasti kyberbezpečnosti mezi jednotlivými kraji a krajskými veřejnými subjekty.
- Budeme sdílet datacentra mezi Olomouckým kraje a Statutárním městem Olomouc s cílem vzájemně posílit spolehlivost a bezpečnost IT infrastruktur.
Inteligentní doprava - Zavedeme operativní hromadnou dopravu, která zlepší obslužnost odlehlých lokalit, podpoříme sdílenou mobilitu (sdílená kola či auta).
- Zajistíme systémy pro přehled o aktuálním pohybu a obsazenosti autobusů a vlaků. Umožníme tak, fungování aplikaci třetích stran a zvýšíme tak komfort cestujících.
- Posbíráme data a připravíme je pro další práci tak, abychom vytvořili uživatelsky přívětivou dopravu.
- Vytvoříme SMART monitoring silnic a síť informačních panelů. Infrastrukturu chytrých silnic budeme budovat ve spolupráci s univerzitami a místními firmami.
Infrastruktura kraje a koordinace IT samosprávy - Zastřešíme IT potřeby menších obcí v kraji a poskytneme jim pomoc kvalitních a nezávislých odborníků. Pro zajištění fungování kraje a vhodných služeb zaměstnáme schopné odborníky.
- Více využijeme krajské datacentrum s úložištěm a virtualizačními servery.
- Zajistíme rychlý internet do každého koutu kraje. Při investičních akcích liniových staveb a obdobných krajem dotovaných akcích budou pokládány chráničky pro optický kabel a zajistíme, aby vždy alespoň jedna zůstala v majetku kraje.
- Odstraníme překážky při budování infrastruktury, které kladou současné orgány, a změníme politiku správy silnic vůči budování sítí.
- Budeme rozvíjet Digitální technickou mapu kraje a podpoříme obce a veřejné subjekty v digitalizaci chybějících dat.
Chytré vzdělávání a příležitosti pro technologické firmy - V krajem zřizovaných školách podpoříme interaktivní vzdělávání s využitím moderních technologií.
- Budeme organizovat soutěže a hackathony a vytvoříme prostředí, kde začínající podnikatelé a podnikaví studenti mohou snadno začít.
- Umožníme místním firmám zapojit školy a univerzity do jejich projektů. Podpoříme účast žáků v atraktivních formátech pro řešení skutečných problémů.
- Oslovíme velké technologické firmy i domácí firmy s možností umístění svých vývojových kapacit do Olomouckého kraje a podpoříme vývoj jejich produktů.
- Podpoříme Univerzitu Palackého a střední školy v rozvoji IT vzdělávání včetně případného zřízení IT fakulty.
Chytré zdravotnictví - Zasadíme se o možnost vzdáleného monitoringu pacienta a využívání telekonzultací.
- Budeme dále pokračovat ve společných projektech s Fakultní nemocnicí UPOL na poli řešení E-HEALTH.
-
Odpady a životní prostředí
Garant: Ing. et Ing. Martin Šmída
Kvalitní hospodaření s vodou - pitnou, odpadní i vodou v krajině - Podpoříme obce v investicích do vodohospodářské infrastruktury.
- Vybudujeme vodovody a kanalizací i opatření pro zadržení vody v krajině. Jsme otevření novým technologiím.
- U obcí, u kterých to dává smysl, podpoříme také řešení pomocí decentralizovaných systémů - soustavy domovních čistíren.
- Propojíme vodovodní soustavy tak, aby měli občané přístup ke kvalitní pitné vodě.
- Budeme nadále podporovat opatření ke zvýšení retenční schopnosti krajiny, k omezení půdní eroze a přírodě blízká protipovodňová opatření,.
- Nedovolíme další nezvládnutou havárii na všech řekách v kraji. Iniciovali jsme změny ve Vodním zákoně, podporujeme trvalý monitoring.
- Zajistíme čistou vodu v přehradách a jiných vodních plochách. Opatření postavíme na příkladech dobré praxe.
- Při vlastní výstavbě či rekonstrukcích budeme za vsakování vod či pokročilejší hospodaření s dešťovou i odpadní vodou.
- Podpoříme snahy o vyčištění podzemních vod kontaminovaných starými ekologickými zátěžemi.
- Budeme jednat s Povodím Moravy a ostatními správci vodních toků o renaturaci vhodných úseků na řekách či potocích.
Pestrá a odolná krajina - Obnovíme stromové aleje, polní cesty a remízky. Zaměříme se na údržbu vzrostlých stromů. Zabráníme zbytečnému kácení stromů v krajině.
- Budeme řádně pečovat o chráněná území, tak abychom udrželi přirozená stanoviště ohrožených druhů.
- Prosadíme, aby Správa silnic více sázela stromy a keře kolem krajských silnic.
- Zaměříme se na regulaci invazních druhů, které ohrožují přirozené ekosystémy i lidské zdraví.
- Podpoříme včelaře, ve volné krajině podpoříme výskyt divokých opylovačů a jejich biologickou rozmanitost.
Udržitelné zemědělství a lesnictví - Pro investiční výstavbu upřednostníme výstavbu na nezemědělské půdě a půdách nízké bonity. Nebudeme zastavovat kvalitní úrodnou půdu a budeme to požadovat i po ostatních.
- Navážeme úzkou spolupráci s lokálními producenty a podpoříme je v oblasti poptávky po jejich produktech. Zřídíme online tržiště lokálních produktů.
- I v krajských institucích budeme preferovat lokální výrobky. Podpoříme tím jak regionální ekonomiku a potravinovou soběstačnost, tak pestrost zemědělské produkce a krajiny jako celku.
- Budeme nadále podporovat farmářské trhy.
- Při pachtování zemědělské půdy budeme preferovat udržitelné hospodaření, např. v podobě regenerativního a ekologického zemědělství (organické hnojení a snížení používání pesticidů). Tím podpoříme biologickou rozmanitost i řadu ekosystémových služeb - protierozní funkci půdy, zadržování vody v krajině, regulaci kvality vody i klimatu.
- Budeme usilovat o trvale udržitelné hospodaření v lesích na území kraje založené na nepřetržitém plnění všech funkcí lesa.
Podpoříme rekreační využívání lesů, zejména turistiku, volnočasové aktivity v lesích a pořádání outdoorových sportů v lesích, které zaručují vnímání a prožitek z pozorování okolního prostředí a mají široké spektrum využití pro věkové i výkonnostní kategorie.
Zodpovědný vztah k přírodě a všemu živému - Zaměříme se na přírodě blízká řešení a rozhodování na základě dat s cílem komplexně zohlednit dopady našich kroků na životní prostředí.
- Budeme nadále podporovat environmentální vzdělávání. Posílíme spolupráci se školami, nekomerčními zájmovými spolky působícími v oblasti životního prostředí a se subjekty provádějící lesní pedagogiku.
- Budeme nadále podporovat aktivity s přínosem pro životní prostředí, osvětu a vzdělávání.
- Dobrovolnická práce je nedoceněná. Uvědomujeme si přínos dobrovolnických spolků a chceme nadále podporovat činnost těchto organizací, chovatelů, rybářů, myslivců, zahrádkářů apod.
Ekologické a ekonomické odpadové hospodářství - Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Podpoříme proto programy, které se snaží vzniku odpadu předcházet - RE-USE centra, nábytkové banky, SWAPy, opravny, půjčovny apod.
- Již vzniklé odpady budeme maximálně materiálově recyklovat. Odpady, které recyklovat nelze, využijeme energeticky.
- Skrze efektivní a transparentní fungování spolku Odpady Olomouckého kraje i jeho servisní akciové společnosti zajistíme soběstačné odpadové hospodářství, kde mají obce kontrolu nad celým projektem a hlavně jistotou, že odpad bude vyvezen a bude s ním správně naloženo.
- Podpoříme multikomoditní sběr odpadu. I běžné odpadkové koše ve veřejném prostoru by měly umožňovat třídění.
- Kdo třídí, měl by platit méně než ten, kdo netřídí. Iniciovali jsme změnu v poplatku za odpady tak, aby byl motivační a spravedlivý a dotáhneme to do konce.
- Podpoříme používání výrobků z recyklovaných materiálů, abychom pomohli rozvoji oběhového hospodářství.
Čisté ovzduší a stabilní klima - Realizujeme opatření navržená ve vytvořené adaptační strategii na změnu klimatu. Jednotlivé kroky skoordinujeme s městy a obcemi a dalšími důležitými subjekty.
- Podpoříme rozvoj železniční dopravy, aby se ulevilo silniční dopravě a snížila se hladina smogu.
- Při obnově vozového parku silničních vozidel budeme preferovat bezemisní a nízkoemisní vozidla.
- Budeme provádět a podporovat intenzivnější monitoring ovzduší.
- Zaměříme se také na původce a dopady světelného a hlukového znečištění.
-
Kultura a cestovní ruch
Garant: Bc. Jan Žůrek
Kultura, která táhne rozvoj - Bohatá kulturní nabídka rozvíjí komunity a podporuje ekonomiku, budeme proto usilovat o rozvoj kultury nejen v centru kraje, ale i v jeho okrajových částech.
- Podpoříme regionální kulturní infrastrukturu. V každé obci s rozšířenou působností by měl být alespoň jeden kulturní dům vyhovující potřebám 21. století.
- Krajská muzea budou tahounem změny. Kraj zřizuje pět muzeí, které jsou důležitým článkem rozvoje kultury i strážci paměti regionu. Podpoříme jejich rozvoj včetně nových expozic a efektivní digitalizace.
- Postavíme novou knihovnu. Vědecká knihovna v Olomouci patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v ČR a tomu by mělo odpovídat i její zázemí. Vyhlásíme proto architektonickou soutěž na novostavbu knihovny.
- Navýšíme podporu síti knihoven, které jsou jedním z unikátů ČR v celosvětovém měřítku a zastávají funkci vzdělávání i setkávání.
Dostupné umění i kulturní dědictví - Podpoříme živé umění v kraji. Posílíme dotační programy v oblasti kultury a budeme se podílet na stabilním a předvídatelném financování nejvýznamnějších institucí živého umění
- Podpoříme obnovu památek a přispějeme k tomu, aby kulturní dědictví v kraji bylo živé, přístupné i dobře propagované.
- Zefektivníme systém plateb OSA, přičemž náklady za obce poneseme my. Sjednocení poplatků za větší územní celky nám umožní dosáhnout úspor a zjednodušení správy.
- Zaměříme se na podporu svobodné kultury a místních umělců, které OSA nezastupuje, což zajistí, že finanční prostředky půjdou přímo k tvůrcům. Tímto krokem chceme podpořit obce v našem kraji a zároveň efektivně spravovat autorské poplatky.
Udržitelný cestovní ruch - Podpoříme rozvoj cestovního ruchu prostřednictvím moderních marketingových kampaní i soustavnou prací na tvorbě značky kraje. dotacemi do rozvoje sektoru.
- Zefektivníme systém dotací do cestovního ruchu s využitím synergie krajské a státní úrovně. Méně byrokracie, více efektivity.
-
Doprava
Garant: Ing. Petr Lysek
Modernizace a údržba infrastruktury - Krajské silnice a mosty jsou životními tepnami regionu. Zavážeme se k jejich důkladné a průhledné rekonstrukci, s prioritou na bezpečnost a plynulost dopravy. Zavedeme systém, který bude pravidelně informovat občany o plánovaných opravách a postupu prací.
- Zefektivníme procesy údržby silnic, abychom zajistili jejich dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost.
- Zasadíme se o elektrifikaci tratě Jeseník. Podpoříme tak ekologickou dopravu a zvýšíme komfort cestování v regionu.
- Urychlíme rekonstrukce nádraží a zastávek, aby byly plně bezbariérové a přístupné všem bez ohledu na jejich fyzické schopnosti.
- Zvýšíme transparentnost stavebních zakázek a zabráníme korupci. Vytvoříme online platformu, kde lidé budou moci zasílat fotografie z průběhu staveb a upozorňovat na různá podezření. Zároveň podpoříme whistleblowery, kteří upozorní na nekalé praktiky.
Inteligentní doprava - Zavedeme operativní hromadnou dopravu, která zlepší obslužnost odlehlých lokalit, podpoříme sdílenou mobilitu (sdílená kola či auta).
- Zajistíme systémy pro přehled o aktuálním pohybu a obsazenosti autobusů a vlaků. Umožníme tak, fungování aplikaci třetích stran a zvýšíme tak komfort cestujících.
- Posbíráme data a připravíme je pro další práci tak, abychom vytvořili uživatelsky přívětivou dopravu.
- Vytvoříme SMART monitoring silnic a síť informačních panelů. Infrastrukturu chytrých silnic budeme budovat ve spolupráci s univerzitami a místními firmami.
Efektivní a dostupná veřejná doprava - Spustíme projekt operativní veřejné dopravy, který zajistí, že každý kout kraje bude mít přístup k rychlé a efektivní dopravní službě.
- Podpoříme inovativní dopravní řešení v rámci integrované veřejné dopravy, která snižují emise a zvyšují komfort cestujících. Zajistíme integraci jízdenek a bezbariérový přístup.
- Zkoordinujeme dopravní služby se sousedními kraji.
- Zajistíme lepší dopravní dostupnost významných turistických lokalit a cílů.
- Zůstaneme věrni poskytování cenově dostupné regionální železnice a autobusové dopravy.
- Dokončíme integraci krajských jízdenek a využijeme moderní technologie pro snadnější cestování.
- Budeme spolupracovat s dopravci na zajištění nízkopodlažních vlaků a autobusů s klimatizací.
Podpora udržitelné mobility - Rozšíříme a propojíme síť cyklostezek, aby bylo možné bezpečně dojet na kole do práce i do přírody.
- Podpoříme výstavbu záchytných parkovišť P+R u přestupních uzlů železniční a autobusové dopravy a pomůžeme tak snížit dopravní zácpy a znečištění ve městech.
-
Finance a transparentnost
Garant: Ing. Ondřej Moskal
Udržitelné finance - Naším cílem je aktivně pracovat na snižování dluhu kraje. Stanovíme si konkrétní cílovou částku dluhu, kterou během následujícího volebního období splatíme.
- Budeme motivovat příspěvkové organizace aby zapojili své peněžní zůstatky na spořících účtech a termínovaných vkladech.
Energetická úspornost a zodpovědná správa - Zahájíme proces založení krajské energetické agentury, která bude zajišťovat odbornou garanci energetické politiky kraje a bude sloužit i jako odborné zázemí pro obce a města kraje.
- Budeme pokračovat v investicích do energetických úsporných opatřeních, včetně online monitoringu spotřeby energie na úrovní budov, abychom mohli lépe plánovat realizaci úsporných opatřeních.
- Vyčleníme pevnou částku z rozpočtu na investice do obnovitelných zdrojů energie na budovách v majetku kraje.
- Provedeme pasportizaci majetku kraje. Dosud neexistuje jednotný dokument, který popisuje stav majetku kraje. Pasportizace pomůže kraji lépe hospodařit s jeho majetkem.
Kraj jako partner - Založíme kancelář krajského architekta, která ponese jak stavební, tak krajinářskou část. Bude podporou pro přípravu investic kraje i menších obcí a bude koordinovat územní plánování mezi obcemi. Ponese také nezastupitelnou funkci při krajinném plánování a ochraně krajinného rázu při významných energetických a liniových stavbách.
- Vytvoříme moderní krajský platební portál, který usnadní občanům a podnikatelům platby za služby organizací v kraji.
- Dále prohloubíme v rámci činnosti ICOKu podporu regionálního podnikání a start-upů, včetně vzdělávání a mentorování.
- Rozšíříme dotační program Obchůdek na pořízení techniky pro založení samoobslužných obchodů, pomůžeme tak lidem v regionech s dostupností základních služeb.
- Pomůžeme obcím s implementací smart-city řešení: Úspěšné krajské projekty v rámci smart-regionu politiky pomůže aplikovat na obecní úrovni.
Přehlednost a kontrola - Založíme investiční a projektový portál. Veřejnost tak bude mít dostupné informace o probíhajících investičních či neinvestičních akcích a plánovaných projektech na přehledném portálu.
Hromadné nákupy - Pro nákup služeb a v dalších případech, kde to bude vhodné, využijeme regionální výrobce, abychom podpořili místní ekonomiku.
- Nastartujeme spolupráci mezi krajem zřizovanými organizacemi a odděleními krajského úřadu v případech, kdy je možné nakupovat hromadně za nižší ceny.
Transparentní dotační politika - Snížíme podíl individuálních dotací. Velká část individuálních dotací vyplývá ze zasmluvněných povinností, takové transakce vyčleníme do jiné kategorie, aby byly opravdové individuální dotace více čitelné pro veřejnost.
- Na otevřeném datovém portálu kraje zveřejníme přehledná data o poskytnutých dotacích s možností přehledů podle různých kritérií - dle lokality, oblasti podpory nebo příjemce.
Efektivní komunikace krajských aktivit - Transformujeme stávající měsíčník Krajánek Olomouckého kraje na čtvrtletník s měsíční online verzí, ušetříme tak přírodu a peníze.
- Zapojíme studenty do tvorby marketingových materiálů a spojíme tak studentskou praxi s využitím moderních trendů.
- Zřídíme redakční radu složenou se zástupců všech koaličních i opozičních politických stran, tak aby z krajských novin nebyl jen marketingový materiál právě vládnoucí koalice. Občané mají právo být informováni o činnosti opozičních politiků.
Vhled do naší práce občanům - Zveřejníme seznam schůzek a námi právě řešených témat. Zdarma nabídneme k užívání software umožňující zveřejňování schůzek všem voleným politikům.
- Přehledně také zveřejníme, kolik peněz a dalších benefitů od kraje budou dostávat naši nominanti v řídících a kontrolních orgánech.
-
Školství a sport
Garant: PharmDr. Ing. Robert Šrejma
Vzdělávání přesně na míru - Budeme pravidelně sledovat, vyhodnocovat a reflektovat nabídku a kapacitu vzdělávacích oborů středních škol napříč regiony. Nabídka musí odrážet individuální potřeby žáků a žákyň a co nejvíce rozvíjet jejich unikátní talenty.
- Zasadíme se o pestrou nabídku oborů i přístupů k výuce a dostatečnou kapacitu všeobecně vzdělávacích oborů, které umožňují pozdější specializaci. Podpoříme alternativy, ze kterých je možné si vybrat.
- Podpoříme spolupráci ve vzdělávání mezi kraji a koordinaci strategie, např. při otevírání menších oborů.
- Ke svobodě volby patří také finanční dostupnost. Vytvoříme proto sociální stipendia pro ty, kteří by si jinak nemohli dovolit střední školu vystudovat. Taková investice se nám násobně vrátí. Chceme podporovat všechny žáky a proto podpoříme i vznik škol pro autisty.
- Zaměříme se na podporu nadané mládeže a vytvoříme dotační program pro zájmové a volnočasové vzdělávání nadané mládeže.
- Budeme usilovat o nastavení a zkvalitnění objektivního systému výběrů ředitelů středních škol i vytvoření funkčního systému finanční motivace ředitelů, cílem je podpořit dobré klima učitelských sborů
- Budeme aktivně řešit nedostatek podpory pro speciální potřeby studentů. Nejen podporou asistentů pro pedagogy, psychologů na školách, ale i důrazem na lepší podporu nadaných žáků.
Zlepšení kvality a dostupnosti škol - Budeme monitorovat kvalitu všech oborů tak, aby byla co nejvíce vyrovnaná a na vysoké úrovni. Podpoříme rozvoj těch oborů, které jsou kapacitou nedostatečné. Chceme financovat inovace a podporovat primárně školy, o které mají žáci zájem – školy, které skutečně rozvíjí jejich šance na trhu práce.
- Zaměříme se na kvalitu výuky a příjemné motivující prostředí na školách jak pro žáky, tak učitele. K tomu je klíčové dobré vedení. Pozice ředitelů a ředitelek budeme obsazovat kvalitními kandidáty, kteří v otevřených a pravidelných výběrových řízeních prokáží své manažerské kompetence.
- Vytvoříme podpůrné sítě pro ředitele a ředitelky, aby mohli sdílet zkušenosti, dovednosti a ti začínající se rychleji zaučili. Urychlíme vznik takzvaného středního článku podpory na kraji, který pomůže s administrativou a provozem školy.
- Posílíme dopravní obslužnost, aby nebylo pro studenty ze vzdálenějších lokalit dojíždění tak náročné. Spolu s tím rozšíříme i kapacity ubytování pro studenty a studentky z regionů, kteří by jinak svou vysněnou školu nemohli navštěvovat.
- Získáme kvalifikovaný personál i do odlehlých částí kraje. Podpoříme vzdělávání učitelů. Rozšíříme síť školních psychologů a asistentů pedagogů na školách.
- Nejen k současnému vzdělávání patří i rychlý internet. Dotáhneme vysokorychlostní internet i do odlehlejších částí kraje.
- Budeme usilovat o navyšování kapacit na gymnáziích, popřípadě podpoříme zřizování gymnázií na lyceích
- Zaměříme se na podporu středních škol na Jesenicku a Přerovsku – například prostřednictvím dotačních titulů (infrastruktura)
- Podpoříme vzdělávací projekty pro učitele i organizování seminářů, na nichž se mohou setkávat zástupci kraje, ředitelé středních škol, zástupci mikroregionů.
Podpora osobního rozvoje a zapojení do společnosti - Výuka na školách musí reagovat na aktuální výzvy a potřeby. K tomu je třeba spolupráce škol s firmami, neziskovým i akademickým sektorem. Propojíme proto konkrétní firmy a organizace se školami tak, abychom zvýšili atraktivitu oborů a pomohli absolventům zůstat v oboru. Podpoříme praxe ve firmách.
- Posílíme nabídku zájmových kroužků, atraktivních volnočasových aktivit a klubů například podporou DDM a ZUŠ. Klíčová je pro nás i výrazná podpora primárních prevenčních a vzdělávacích programů v oblasti duševního zdraví a návykových látek.
- Pomůžeme žákům naplnit jejich potenciál. Posílíme spolupráci školských poradenských zařízení a neziskového sektoru se středními školami. Díky tomu se dostane potřebné podpory jak žákyním a žákům zažívajícím neúspěch, tak jejich rodinám. Obdobně podpoříme vznik pozice sociálních pedagogů. Rozvoj studentů podpoří i participativní rozpočty na školách pro studenty.
Rozvoj a podpora sportovní infrastruktury a vrcholového sportu - Poskytování finančních dotací nepovažujeme za hlavní způsob veřejné podpory. Vrcholový sport podpoříme především vytvářením kvalitních podmínek pro jednotlivé kluby. Zvýhodníme kluby věnující se přípravě mládeže i na výkonnostní úrovni.
- Finanční dotace budeme poskytovat jen transparentním organizacím a využití dotací budeme kontrolovat. Zaměříme se také na podporu ženského výkonnostního sportu.
- Posílíme programy podpory nevrcholového sportu a volnočasové činnosti dětí a mládeže.
- Podpoříme výstavbu multifunkčních sportovních hal s hledištěm, které budou sloužit veřejnosti a většímu množství sportovních subjektů. Podpoříme dostupná, multifunkční a bezbariérová hřiště a sportoviště pro širokou veřejnost. Budeme podporovat i možnost využití sportovišť při školách pro širokou veřejnost a tím rozvíjet roli škol jako komunitních center.
- Jako jedno ze základních kritérií při výstavbě multifunkčních sportovních hal posoudíme využitelnost a užitné parametry stavby na základě předložení stavebně-technického řešení už ve stupni architektonické studie. Zároveň vypíšeme granty na projektovou dokumentaci, protože víme, že bez té je obtížné získat potřebné dotace. Výstavbu klíčové sportovní infrastruktury zkoordinujeme s městy.
- Podpoříme i vrcholový sport, který je důležitý pro tvorbu vzorů mladých sportovců. Jeho podporu zkoordinujeme s městy.
Podpora sportu bez zbytečné administrativy - Umožníme dostupné sportovní vyžití všem, především však dětem a mládeži, protože sportování a volnočasové aktivity vnímáme jako výraznou prevenci sociálně patologických jevů a civilizačních chorob.
- Podpoříme komunitní projekty a vytvoříme tak podmínky pro volnočasové aktivity. Ve všech obcích a městech zkoordinujeme funkční informační systémy, které vyhodnotí zájem lidí o volnočasové aktivity a poskytnou jim informace o již existujících možnostech. Budeme pružně reagovat na skutečné potřeby a zájmy občanů.
- Zajistíme sportovní vyžití dostupné všem dětem bez rozdílu věku či finančních možností. Více podpoříme školní kroužky a volnočasové aktivity zaměřené na pohyb.
- Vytvoříme grantový program na podporu mimoškolních aktivit, z kterých se budou financovat odměny učitelů a provozní náklady.
- Zaměříme se na snižování administrativy a byrokracie pro subjekty poskytující možnost amatérského sportování a volnočasových aktivit a umožníme jejich víceleté a průběžné spolufinancování.
- Podpoříme sportování a zdravý životní styl pro všechny bez rozdílu věku, sociálního postavení a fyzického omezení, a to především přímo v místě bydliště. Podpoříme pohybovou aktivitu dětí a mládeže bez ohledu na jejich sportovní výkonnost. Budeme podporovat i středoškolský sport.
- Budeme hledat možnosti, jak snížit administrativu při organizování sportovních akcí.
-
Rodinná a sociální politika
Garant: Jitka Horká, Dis
Rozvoj sociálních služeb pro podporu rodin a komunit - Rozvineme sociální služby tak, aby rodiny mohly zůstat spolu. Podpoříme rozvoj pečovatelských i preventivních sociálních služeb zejména v terénu či ambulantní formě.
- Vzniknou-li nová pobytová zařízení, zasadíme se o to, aby byla v komunitní formě. U již fungujících větších ústavů budeme usilovat o jejich humanizaci a úpravu. Pobytová zařízení musí být vstřícná nejen co do prostředí, ale i v podpoře náročné práce personálu.
- Podpoříme možnost podání společných žádostí více zranitelných členů jedné domácnosti (např. rodič senior a dospělé dítě s mentálním postižením). Zasadíme se o vytvoření systému podpory pečujících, který nabídne nejen radu, konkrétní pomoc, ale i možnost oddychu skrze rozvoj dostatečné kapacity odlehčovacích služeb.
- Podpoříme výstavbu bytů, které v území kraje nabídnou bezpečné a kvalitní zázemí potřebným domácnostem.
Spolupráce pro lepší péči - Propojíme sociální a zdravotní oblasti a zkoordinujeme mezioborovou spolupráci. Péče o duševní zdraví, paliativní péče a porodnictví jsou témata, která se týkají jak sociální politiky, tak zdravotnictví.
- Z krajské úrovně na základě dobré praxe našich stávajících radních zkoordinujeme práci na společných projektech a budeme rozvíjet sociálně zdravotní služby pro občany kraje. Podpoříme rozvoj asistivních technologií a telemedicíny.
- V reakci na stárnutí populace a zvyšování podílu osob s poruchami intelektu, paměti a osobnosti zvýšíme kapacity všech potřebných typů služeb - terénních, ambulantních i pobytových.
- Zaměříme se na rozvoj souběžné podpory (sociální, zdravotní, duševní) v okamžicích, kdy je takové řešení nezbytné a současně i reálné v prostředí vlastního domova klienta.
- Jsme přesvědčeni, že rozvoj moderních technologií nám může pomoci při zajištění péče o naše blízké. Podpoříme nejen vývoj takovýchto postupů, ale i citlivé pilotní testování v prostředí potřebných domácností.
- V celém kraji skrze dotační tituly a spolupráci s odbornými organizacemi, včetně vysokých škol, podpoříme rozvoj dostupné a kvalitní péče o duševní zdraví všech generací. Zvláště se zaměříme na podporu dětí a mládeže.
Propojení sociálních služeb a školství - Propojíme sociální a školskou oblast. Budeme dělat všechno proto, abychom podpořili služby, které jsou nápomocny dětem i rodinám při zajištění kvalitního vzdělání a to nejen formou poradenské podpory, ale i prosazováním podpory nízkopříjmovým domácnostem skrze bezplatné obědy ve školách či zajištění nezbytných pomůcek pro školu a volnočasové aktivity dětí.
- Podpoříme rozvoj územních platforem, kde se nad řešením konkrétních problémů u jednoho stolu setkávají pedagogové, sociální pracovníci a další odborníci.
- Vytvoříme dotační titul, který dá příležitost zájmovým a poradenským sdružením propojovat sociální a školskou oblast.
- Zaměříme se na zvýšení efektivity pomoci zabraňující předčasnému ukončení základní školní docházky či středoškolského učiva.
Podpora skloubení pracovního a rodinného života - Zajistíme podmínky pro lepší skloubení profesního a rodinného života. Zaměříme se na větší dostupnost dětských skupin, podpoříme nabídku flexibilních pracovních úvazků. Začneme na úřadech, kde budeme působit.
- Zaměříme se i na vznik opatření, jež pomohou lidem, kteří se ocitli v tzv. sendvičové generaci a pečují o své blízké v generaci nad sebou i pod sebou. Budeme rozvíjet preventivní služby a mediace, abychom předcházeli rozpadu rodin.
- Podpoříme rozvoj dětských skupin, které se ukázaly jako velmi vhodná alternativa k existujícímu systému mateřských škol. Zaměříme se nejen na finanční, ale i kvalitativní podporu.
- Podporu rodin vnímáme komplexně a tato perspektiva je pro nás stěžejní. Tento postoj budeme promítat nejen do sociální oblasti, ale stejně tak do rozvoje dopravní infrastruktury či bydlení, potenciálu zaměstnanosti, zajištění kapacit školských zařízení či dostupnosti volnočasových služeb atd.
- Rozvoj komunitní či sousedské spolupráce vnímáme jako klíčový především v menších obcích kraje. Spojíme se s dalšími organizacemi (Místní akční skupiny atd.) a budeme podporovat činnosti, které obce společně realizují k podpoře rodin.
Podpora bydlení napříč regionem - Podpoříme obce a města, která chtějí řešit problémy s bydlením. Zmapujeme bytové nouze v kraji a výstavbu nového bydlení nastavíme podle konkrétních potřeb jeho obyvatel (např. menší byty pro seniory), výstavbu komunitního bydlení, realizaci sdíleného bydlení.
- Nastartujeme spolupráci obcí s kontaktními místy bydlení tam, kde existují a podpoříme vznik nových. Zasadíme se o zkvalitňování terénní sociální práce a poradenství. Zvláštní pozornost budeme věnovat podpoře obcí, které na svém území řeší situaci v tzv. sociálně vyloučených lokalitách.
- Kraj bude aktivně vstupovat do rozvoje bytové infrastruktury v území celého regionu prostřednictvím datové analýzy a koordinací zapojených subjektů - obcí a soukromých realitních investorů.
- V rámci řízení regionálního rozvoje nabídne krajský úřad expertní kapacity projektové podpory v dotacích, obcím při budování městského bytového fondu.
- Zřídíme speciální dotační fond na podporu spolufinancování výstavby městských bytů z rozpočtu samospráv.
- Krajský úřad, ve spolupráci s dalšími dotčenými institucemi, se zasadí o dodržování nezbytných standardů bydlení s cílem zabraňovat bytové lichvě (obchodníkům s chudobou).
- Kraj bude aktivně podpoří a zkoordinuje dotační programy snižující energetickou náročnost budova zvláště k ohroženým cílovým skupinám - senioři, nízkopříjmové domácnosti, mladé rodiny atd.
- Aktivně budeme v kraji usilovat o koordinaci k provázání nově vznikajících bytových kapacit, příležitostí ke stabilnímu zaměstnání a efektivní školské soustavy s přesahem výuky pro 21. století.
Podpora prevence a zdravého vývoje mládeže - Zasadíme se o podporu a revizi školské primární prevence. Na krajem zřizovaných školách podpoříme zapojení certifikovaných programů primární prevence.
- Budeme dbát na zvýšení informovanosti před prvním kontaktem s potenciálně rizikovými faktory a vytvoření stabilního prostředí s dostatkem plnohodnotných podnětů a mezilidských vztahů. Zejména se pak jedná o podporu zdravého životního stylu, atraktivních volnočasových aktivit a vytváření zdravých vztahů v rodině i komunitě.
- Zaměříme se na podporu rozvoje poradenských školních pracovišť, která nabízí podporu pedagogům rodičům i dětem skrze sociální pedagogy, psychology či sociální pracovníky.
- Za spolupráce expertů a obcí budeme usilovat o vytvoření stabilnějšího prostředí preventivních programů ve školském prostředí. Důsledně se zaměříme i na nové typy závislostí - online sázení, hraní PC her či závislost na sociálních sítích.
- Ve spolupráci s obcemi (zřizovatelé ZŠ a MŠ) se zaměříme na rozvoj kariérového poradenství a podporu žáků při přechodu či udržení se na studiu středních škol.
- Budeme partnerem a podporou domácnostem, jejichž příjmy ohrožují školní prospěch dětí - rozvoj programu obědy do škol, podpora doučování, stipendijní program pro nadané žáky atd.
Kompletní přístup k prevenci a řešení závislostí - Prosadíme provázaný přístup k závislostem a potřebným službám. Začneme revizí stávajících krajských strategií a akčních plánů. Vedle toho podpoříme fungování krajských koordinátorů pro oblast prevence.
- Budeme bojovat za větší podporu harm reduction programů a přidružených sociálních a zdravotních služeb, například podpoříme vznik či zachování kontaktních center, výměnných programů pro injekční uživatele apod. tam, kde je to potřeba.
- Ve spolupráci s obcemi se zaměříme na vytvoření jednotnějšího systému prevence, který bude provázet děti MŠ, ZŠ až ke studiu na SŠ.
- Aktivně podpoříme sociální služby, které pracují nejen v terénu, ale věnují se rodinám, kde jsou řešeny problémy závislostí či dalších psychických problémů.
-
Bezpečnost
Garant: Ing. Zdeňka Dvořáková Kocourková, MBA
Posílení bezpečnostních a záchranných služeb - Zvýšíme hustotu základen Zdravotní záchranné služby, podpoříme Hasičské záchranné služby a jednotky Sborů dobrovolných hasičů, posílíme benefitů pro příslušníky, podpoříme rozvoj a obnovu hasičské techniky.
- Podpoříme subjekty zajišťujících vnitřní bezpečnost. Zvýšíme podporu pro členy aktivních záloh a organizace zaměřené na výcvik, podpoříme také bezpečnostní vzdělávání mládeže v digitálním světě.
- Posílíme integrovaný záchranný systém. Důraz budeme klást na zdravotní záchrannou službu a hasičské sbory.
- Vytvoříme funkční aplikace pro lepší komunikaci a koordinaci v krizových situacích. Zaměříme se na rozvoj Zdravotnické záchranné služby, dokončení protipovodňových opatření, zajištění tísňové péče pro seniory, zlepšení bezpečnosti dopravy a na dlouhodobou prevenci krizových situací.
Ochrana soukromí a osobní svobody - Zaměříme se na ochranu soukromí a osobních svobod. Jsme proti technologiím, jako jsou rozpoznávání obličeje a hromadné sledování pohybu vozidel a osob, zavazujeme se k ochraně před nadměrným používáním těchto technologií.
-
Zdravotnictví
Garant: PharmDr. Ing. Robert Šrejma
Rozvoj a modernizace zdravotní péče - Zasadíme se o dostupnou zdravotní péči. Podpoříme programy, které v regionech zajistí zdravotní personál. O jejich podpoře povedeme jednání se zdravotními pojišťovnami a připravíme pobídky pro studenty zdravotnických oborů včetně krajské participace na rezidenčních místech.
- Péči je třeba poskytovat nejen v nemocnicích, ale také v domácím prostředí, zasadíme se tak o rozvoj potřebných služeb. Rodiče také musí mít možnost doprovázet své děti při pobytu v nemocnici.
- Podpoříme vznik odborných pracovišť a jejich koordinaci napříč kraji. Podpoříme také elektronickou komunikaci mezi zdravotnickými zařízeními harmonizací softwaru s využitím šifrované komunikace.
- Zaměříme se na kybernetickou bezpečnost, kterou budeme dále rozvíjet a díky níž budeme posilovat odolnost zdravotnických zařízení.
- Dokončíme dlouhodobý plán renovace stanic RZS a obnovu vozového parku. Podpoříme založení společného podniku nemocnic Olomouckého kraje, který bude pro kraj výhodnější, než současný stav.
- Budeme se snažit zapojit do krajské sítě nemocnic i nemocnici v Jeseníku. Kraj tak bude moci garantovat kvalitu a dostupnost péče právě v tomto regionu.
- Podpoříme výstavbu a opravy domovů s pečovatelskou službou. Podpoříme také využití moderních technologií ve zdravotnictví, jako je telemedicína. Využití technologií by neměl být nadstandard, ale samozřejmost.
- Podpoříme zdravotní služby v terénu, aby lidé nemuseli do domovů pro seniory a s pečovatelskou službou a mohli žít doma.
- Abychom docílili co nejlepší efektivity, podpoříme spolupráci mezi kraji při plánování kapacit a dostupnosti péče.
Zvýšení kvality života a prevence - Usilujeme o zlepšení péče v oblasti porodnictví. Rozšíříme nabídku o centra porodní asistence.
- Navážeme na reformu psychiatrické péče. Budeme usilovat o vznik nových či podporu stávajících služeb, které se péčí o duševní zdraví zabývají. Zároveň podpoříme rozšíření a fungování terénních služeb, jež pomáhají lidem v těžké životní situaci. Chceme zlepšit i psychiatrická zařízení, kde se lidé často léčí v zastaralých a nevyhovujících podmínkách.
- Obtížím je nejlepší předcházet. Navrhneme proto vytvoření krajských edukačních a osvětových programů zaměřených na zdravý životní styl a prevenci nejčastějších onemocnění, včetně duševních. Vyzveme školy v regionu, aby se zapojily do programu „Škol podporujících zdraví“. Edukační semináře a workshopy budou realizovány ve spolupráci s odborníky a školami v regionu.
- Chceme, aby kraj podpořil bytovou výstavbu, přičemž část bytového fondu by měla být využita pro udržení lékařů v regionech.
-
Povolební strategie 2024
Tato strategie definuje závazný postup při jednáních se zástupci dalších politických subjektů zvolených do zastupitelstva Olomouckého kraje po proběhlých volbách 2024. Při těchto jednáních zastupuje KS Olomoucký kraj, potažmo nově zvolené krajské zastupitele, vyjednávací tým. Strategie dále definuje postup obsazování komisí a výborů, určuje také princip opoziční práce.
Vyjednávací tým - V den uzavření volebních místností bude volební štáb sledovat zveřejňované výsledky voleb a informovat kandidáty, u kterých bude vysoká pravděpodobnost zvolení.
- Jakmile budou výsledky známy s dostatečnou jistotou, sejdou se zvolení kandidáti (osobně či online) s volebním výborem a určí čtyřčlenný vyjednávací tým (+ 2 náhradníky) podle následujícího klíče. Složení vyjednávacího týmu bude: zvolený zástupce ProOlomouc (lídr), zvolený zástupce Pirátů (lídr), krajský předseda Pirátů a předseda ProOlomouc. Jeden náhradník bude zvolen PKS OlK (Piráti) a jeden náhradník Radou ProOlomouc.
- Vyjednávací tým má výhradní pravomoc a odpovědnost za vedení jednání o koaliční spolupráci na krajské úrovni. Průběh jednání průběžně důvěrně konzultuje se zastupitelským klubem a o vývoji informuje krajské předsednictvo Pirátů a Radu ProOlomouc.
- Mluvčím bude předseda vyjednávacího týmu, který bude oprávněn ke komunikaci s médii a veřejností. Ostatní členové vyjednávacího týmu, zastupitelé, kandidáti i členové strany se zdrží vyjádření pro média ohledně činnosti vyjednávacího týmu.
- Vyjednávací tým si zvolí předsedu, který je oprávněn k přípravným jednáním ohledně setkání vyjednávacího týmu se zástupci potenciálních koaličních partnerů.
- Návrh koaliční smlouvy, kterou vyjednávací tým vyjednal, předloží tým s podrobným zdůvodněním a včetně známých personálií krajskému fóru Pirátů ke schválení v referendu a členské schůzi ProOlomouc ke schválení. Vyjednávací tým je povinen v průběhu jednání upozornit ostatní strany jednání na skutečnost, že dohodnutá koaliční smlouva podléhá schválení KF Pirátů a Radě ProOlomouc a do té doby nemůže být závazná.
- Pokud je návrh koaliční smlouvy s koaličním programem schválen KF Pirátů a Členskou schůzí ProOlomouc, má znění koaličního programu přednost před původním volebním programem, který však nepozbývá platnosti.
Podmínky pro účast v koalici - Odmítáme koalice s extremistickými stranami a lidmi s korupční minulostí nebo s možnými střety zájmů. V koalici nebudeme se stranou či hnutím, které svými projevy popírají nebo ohrožují principy demokratického právního státu, Listinu základních práv a svobod, nesou historické dědictví likvidace demokracie v této zemi, šíří nesnášenlivost, odpor či diskriminaci vůči skupinám lidí – tj. zejména KSČM, SPD a Trikolora.
- Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří u kterých bude většinová shoda našich programových bodů.
- Členem rady nebude osoba odsouzená ze zločinu nebo z trestného činu spáchaného v souvislosti s výkonem veřejné funkce.
- Není přípustné, aby za koalici Pirátů s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko nově zvolený uvolněný člen krajského zastupitelstva zastával další uvolněnou politickou funkci. V případě souběhu dvou uvolněných funkcí musí dosud uvolněný funkcionář opustit svou funkci nejpozději do 3 měsíců od skončení voleb.
- Nominanty volební koalice do výborů a komisí určí koaliční rada na základě dohody o předvolební spolupráci.
- Nominanti v řídicích orgánech krajských firem budou vybráni na základě otevřených výběrových řízení dle dohody o předvolební spolupráci.
Podmínky konstruktivní opoziční práce - Pokud nebudeme součástí koalice, chceme získat taková místa ve výborech a komisích, abychom měli přístup k aktuálním informacím, mohli maximálně prosazovat náš program, případně také zasáhnout při podezření na pochybné aktivity.
- Naše opozice bude konstruktivní. Formou připomínek, předkládáním návrhů, prací ve výborech a komisích, zveřejňováním informací a aktivizací občanské veřejnosti nadále budeme usilovat o prosazování našeho programu.
- Demokraticky zvolenou radu budeme respektovat a nebudeme se snažit za každou cenu vyvolat její pád, protože je pro nás důležitá stabilita kraje.
Pravidla zastupitelského klubu - Klub zastupitelů volební koalice tvoří všichni zvolení zastupitelé na kandidátce Pirátů s podporou hnutí ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Každý zastupitel se řídí schváleným kodexem, dohodou o předvolební spolupráci, programem a touto strategií. Klub usiluje o maximální možnou míru vnitřního konsenzu a jednotu navenek, tedy i při hlasování na zastupitelstvu.
- Klub schvaluje rozdělení funkcí a gescí uvnitř klubu podle odborné kompetence, volí a odvolává svého předsedu a případné místopředsedy.
- Klub schválí způsob společného plánování priorit, projektového vedení, pravidelného vyhodnocení a zveřejňování dosahovaných výsledků zastupitelů a dalších funkcionářů a požadavky na předjednání návrhů v gesčních týmech.
- Nelze-li rozhodnout podle programu či jiných schválených dokumentů, bude klub nebo zástupce ve výboru či komisi konzultovat otázku s odbornými garanty a příslušnými týmy, popřípadě krajským předsednictvem / krajským výborem. Stejně tak se tyto orgány mohou s konkrétní záležitostí obrátit na klub a ten je povinen s nimi věc projednat.
- Klub bude usilovat o co nejužší kontakt mezi zastupiteli a členskými základnami Pirátů a ProOlomouc. Klub bude pravidelně informovat členskou základnu o své činnosti a výsledcích.
- Zápisy z jednání klubu o projednávaných tiscích jsou členům a registrovaným příznivcům zpravidla přístupná.
- Tajemník klubu bude vybrán na základě otevřeného výběrového řízení (viz. dohoda o předvolební spolupráci).