Viktor Tichák k očkování na vysokých školách: Zbytečná byrokracie a další díra v očkovací strategii

25. března 2021
Viktor Tichák k očkování na vysokých školách: Zbytečná byrokracie a další díra v očkovací strategii

Česká konference rektorů vyzvala univerzity a vysoké školy, aby daly dohromady seznamy zaměstnanců, které spadají do dvou prioritních skupin:

– vyučující ve věku 55-70 let

– vyučující, kteří zabezpečují výuku absolventských ročníků.

Samo o sobě to vypadá záslužně, ovšem tento harmonogram psal pravděpodobně někdo, kdo s vysokou školou nikdy nepřišel do styku.

Mám samozřejmě na mysli druhou prioritní skupinu. Uvědomme si, že jsme nyní zhruba v polovině semestru na většině vysokých škol. Semestru, který velmi pravděpodobně doběhne celý v distanční formě. V extrémně optimistickém scénáři by mohla být prezenční výuka obnovena na poslední týden či dva, což ale jistě většina škol vyhodnotí jako zbytečné - tahat studenty ze všech koutů ČR, zabezpečovat jim ubytování apod. - to se nevyplatí. Proč tedy registrovat a očkovat pedagogy, kteří teď vyučují současné absolventy?

Další otázka zní: Potřebují absolventi nutně prezenční výuku? Můj názor: Jistě by ocenili prezenční konzultace, především týkající se závěrečné práce, píší-li na svém oboru nějakou. Dále by bylo jistě praktické mít možnost absolventy prezenčně zkoušet u státní zkoušky. Jak vedoucí diplomek, tak zkoušející u státnic však nemusí být nutně ti stejní vyučující, kteří zabezpečují výuku absolventských ročníků (prioritní skupina B). Podle mého názoru by prezenční výuku naopak ocenili studenti prvních ročníků, kteří ještě nikdy na půdě univerzity fyzicky nebyli, a to ani po celém roce studia.

Paradoxy však nekončí. Absolventské ročníky jsou na VŠ zpravidla dva - ten třetí a ten pátý. Tedy dva z pěti. Průměrně vyučuje VŠ pedagog 10-12 hodin přímé výuky týdně. Tedy pravděpodobnost, že učí absolventy, je velmi vysoká. Často se tak dostaneme do situace, kdy z dvaceti zaměstnanců jedné katedry/ústavu třeba 18 zabezpečuje výuku absolventů, a tak máme dva černé petry, kteří ale vedou každý 4 diplomky a zkouší absolventy u státnic.

Ve výsledku současný krok znamená, že univerzity zbytečně tráví čas vybíráním vyučujících skupiny B - někdo ty tabulky musí vytvářet! Zbytečné hodiny úřednické práce. A ve výsledku dostanu já - zdravý jednatřicátník - vakcínu dříve než můj jednašedesátiletý strýc, silný diabetik. Pojďme to píchnout těm, kteří to opravdu potřebují přednostně.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.