Úterní hlášení od kormidel - Viktor Tichák

13. 08. 2019
Úterní hlášení od kormidel - Viktor Tichák

Úterní hlášení od kormidel. Tak se jmenuje seriál rozhovorů s našimi členy a zastupiteli v Olomouckém kraji. Každé úterý přinášíme zajímavé rozhovory s lidmi, kteří jsou součástí Pirátské strany.

Dnes jsme vyzpovídali Viktora Ticháka z Olomouce.

Řekni nám něco o sobě.

Přestože trávím většinu života na cestě mezi Ostravou, Olomoucí a Prahou, jsem olomócké hanák – a tak to vždycky bude. Pracuji jako akademický pracovník (nyní na Univerzitě Karlově v Praze), přednáším německou lingvistiku a přiživuji se výukou němčiny nebo češtiny pro cizince. Rád píšu o jazyce a také rád čtu, nejlépe v létě u vody. Kromě toho moc rád cestuji – a ještě raději se z cest vracím.

Viktor Tichák

Jak vnímáš život v naší republice?

V Česku se mi vždy žilo na jednu stranu skvěle. Když jsem trávil čas na studiích v zahraničí, vždy se mi po nějaké době začalo stýskat, a to ne primárně po rodině a blízkých, ale po kulisách Olomouce a po české krajině. O to více mě vnitřně ničí, když někdo naše město a naši republiku ničí svou často sebestřednou politikou. K politice mě přivedla touha české a olomoucké hodnoty chránit a rozvíjet přirozeným a správným směrem.

Jak se ti žije ve tvém městě?

Olomouc je město unikátní. Tím, jak se v ní (nebo, jak říkáme my, Hanáci, v něm) setkává historie a současnost. Historii reprezentují památky, věže kostelů, náměstí, staré domy. Současnost především studenti, kteří v době semestrů snižují věkový průměr města – a město oživí už jen svou přítomností (125 tisíc versus pouhých 100 tisíc je přeci jen rozdíl).

Viktor Tichák

Jak se změnil Tvůj život poté, co jsi se zastupitelem města?

Je pravda, že jsem byl zprvu překvapený množstvím práce, které se se zastupitelskou funkcí pojí. Pak mi ale došlo, že to je stejné jako se vším na světě – když do toho člověk tu energii investuje, má šanci, že se věci někam posunou. Život jako takový se mi jinak moc nezměnil. Akorát mám velký pocit zodpovědnosti a úcty k lidem, kteří mi ve volbách dali hlas a svou důvěru… a taky nosím častěji košili a sako.

Na čem zrovna pracuješ v zastupitelstvu? Co se zatím podařilo dotáhnout do konce?

Mám radost, že náš šestičlenný zastupitelský klub velice dobře funguje, pravidelně komunikujeme s občany a společně jsme schopni velmi efektivně pracovat. Já sám věnuji nejvíce energie funkci předsedy finančního výboru. Povedlo se iniciovat diskusi o nové metodice rozdělování dotací. Netransparentní nakládání s městskými financemi je mi trnem v oku. Také už teď v létě začíná tvorba městského rozpočtu na rok 2020 a úspěšně se povedlo do procesu tvorby zahrnout i finanční výbor. Kromě toho se zabývám hospodařením městských společností nebo dlouhodobým investičním plánem města jako člen investiční komise.

Viktor Tichák

Co bys na závěr vzkázal všem našim voličům a občanům?

Aby si v dnešní době přemíry informací našli i chvíli sami na sebe a na svou rodinu, užili si letní dovolenou a nezapomněli na své město, kraj, stát. Budeme moc rádi za jejich jakoukoli podporu a budeme se za ně bít.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....