Správa majetku v Přerově musí být vedena plnohodnotně

9. února 2021
Správa majetku v Přerově musí být vedena plnohodnotně

V pondělí 8. února 2021 se konalo zastupitelstvo města Přerova. Dosavadní náměstek primátora se svého postu sice vzdal, ale činnost bude vykonávat dál jako neuvolněný radní. K tomu je totiž zároveň náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michala Záchy. Za koalici Společně pro Přerov a Piráty situaci hodnotí zastupitel Jan Horký. „Vedení správy majetku města Přerova nemůže být vykonávána jako volnočasová aktivita radního pana Záchy,” uvádí Horký.

Současný náměstek hejtmana Michal Zácha má na starosti v Olomouckém kraji dopravu a sport, do této doby byl také uvolněným radním a současně náměstkem primátora pro majetek a jeho správu v Přerově. Nyní se vzdal uvolněné pozice v Přerově, ale majetkovým záležitostem se bude věnovat i nadále. „Odbor správy majetku velmi důležitým a stará se o město každodenně. Je tedy nasnadě, že potřebuje člověka, který se tomu bude věnovat skutečně naplno. Agenda majetku a správy komunálních služeb ve městě Přerově hospodaří ročně se stovkami milionů korun. Agenda dopravy a sportu v Olomouckém kraji spočívá opět ve správě několika stovek milionů korun. Taková zodpovědnost vyžaduje snad více, než je jeden pracovní úvazek. Ale v době supermanů, kdy jeden člověk může řídit dvě ministerstva, to asi není nic zvláštního,” komentuje zastupitel a lídr opozice Jan Horký.

Město Přerov momentálně zvažuje několik investic a rozhodnutí, co se týče správy majetku města. Musí se vyřešit například dlouhodobě diskutovaný hotel Strojař, či prodej pozemků města pro dostavbu dálnice D1. „Agendy, kterou má člověk na této pozici zvládnout, je skutečně dost. Myslím si a zároveň jako člen majetkové komise to můžu zcela bez obav říct, že v Přerově je právě správa majetku jednou z klíčových pozic, kde se musí opravdu zapracovat na zlepšení. Člověk, který tuto agendu zastává a sedí přitom na dvou židlích, není dle mého názoru pro město dobrým řešením,” tvrdí pirátský člen majetkoprávní komise města Vojtěch Nezval.

Hotel Strojař nebo prodej pozemků města pro dostavbu D1. Obě tyto věci musí řešit vedení správy majetku města Přerova. Je tedy správné že bývalý náměstek primátora a současný náměstek hejtman, chce tuto činnost dále vykonávat jako neuvolněný radní?

„Myslíme si, že vedení správy majetku města Přerova nemůže být vykonávána jako volnočasová aktivita radního pana Záchy,” uvádí architekt a zastupitel města Přerova Jan Horký. „Odbor správy majetku velmi důležitým a stará se o město každodenně. Je tedy nasnadě, že potřebuje člověka, který se tomu bude věnovat skutečně naplno. Agenda majetku a správy komunálních služeb ve městě Přerově hospodaří ročně se stovkami milionů korun,” doplňuje Horký.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.