Společnost odpady Olomouckého kraje potřebuje oživit

3. března 2021
Společnost odpady Olomouckého kraje potřebuje oživit

V úterý 2. března svolal radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Olomouckého kraje Martin Šmída videokonferenci na téma Budoucnost odpadového hospodářství v Olomouckém kraji. Pozváni byli všichni nominanti do orgánů Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a. s., kterých je v současnosti 22.

Servisní společnost odpady Olomouckého kraje vzešla ze Spolku Odpady Olomouckého kraje v roce 2018, který tak pozbyl svého bývalého významu. Z důvodu koronavirové pandemie bylo již několikrát odloženo konání valné hromady, kde by měly být představenstvo a dozorčí rada zmíněnými nominanty formálně naplněny. „Tato formalita však nemůže být překážkou, abychom nepracovali či nekomunikovali. A byl jsem nemile překvapen, v jakém stavu se tento projekt dnes nachází. Po všech těch letech není shoda akcionářů na cílech, prostředích ani časovém harmonogramu. Ukázalo se, jak je komunikace mezi všemi dotčenými zástupci klíčová a jsem rád, že všichni zúčastnění přijali mé pozvání,“ uvádí Šmída.

Z této schůzky vzešlo zadání, že mají jednotliví zástupci měst a obcí dodat svoje představy o budoucnosti odpadového hospodářství v Olomouckém kraji do konce března.

„Je potřeba skutečný restart. I kvůli novému odpadovému zákonu je před námi mnoho práce a tato společnost může být nástrojem, jak pozvednout odpadové hospodářství v kraji. Nutnou podmínkou však je, abychom postupovali ve shodě a aby byly vyslyšeny názory nejen velkých měst, ale i malých obcí,“ doplňuje Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.