Společně pro Přerov a Piráti vyzvali radnici, aby přijala přísnější opatření proti šíření koronaviru

17. března 2020
Společně pro Přerov a Piráti vyzvali radnici, aby přijala přísnější opatření proti šíření koronaviru

Přerov, 17. března 2020 - Společně pro Přerov a Piráti vyzvali vedení města, aby přijalo přísnější opatření proti šíření koronaviru a konalo preventivně. Zároveň také vyzvali vedení města, aby šlo občanům příkladem.

V pondělí 16. března iniciovali společně pro Přerov a Piráti Facebookovou výzvu CHCI MHD S ROUŠKAMI!, kterou v tuto chvíli sdílelo více než 150 občanů, dosah této výzvy je tedy velmi virální a někteří radní na ni již reagují. Bohužel negativně. “Výzvu jsme kromě zveřejnění zaslali také e-mailem panu primátorovi, ve kterém požadujeme, aby zavedli povinné nošení roušek či jiných ochranných prostředků dýchacích cest v MHD, tak jako v jiných městech. Pan primátor bohužel reagoval negativně s odkazem na nedostatek roušek,” shrnul opoziční lídr Jan Horký a dodává: “V této situaci si nemůžeme hrát na opozici a koalici, musíme postupovat společně. Je však pravdou, že koalice má aktuálně větší nástroje pro ochranu lidu.”

Ve výzvě, kterou v úterý zastupitelský klub Společně pro Přerov a Piráti zaslal všem zastupitelům města, požaduje po vedení města následující body:

  • Povolit užívání MHD v Přerově jen s ochrannými prostředky dýchacích cest (rouška, respirátor, podomácku vyrobená rouška, šála atd.).

  • Nařídit zaměstnancům města a příspěvkových organizací města (mateřské školy, jesle, sociální služby apod.) a společností nosit ochranné prostředky dýchacích cest, byť improvizované.

  • Doporučit obchodníkům s potravinami, drogistickým zbožím apod., aby do prostor prodejen vpouštěli pouze zákazníky s ochrannými prostředky dýchacích cest

  • Aby vedení města a krizový štáb šli občanům příkladem a na svých zasedáních nosili ochranu dýchacích cest a pokud to bude alespoň trochu možné, pořádali svá jednání online.

  • Aby vedení města vydalo výzvu občanům chodit na veřejných prostranstvích s ochranou dýchacích cest a sami šli příkladem.

  • Aby vyzvalo prodejny ke zvýšené dezinfekci ploch a také madel nákupních košíků.

“Vedení města bohužel reaguje pozdě a veškerá opatření přijímá ex-post, již v pátek 13. března jsme apelovali, aby vedení město zavedlo bezplatné MHD a lidé vstupovali pouze prostředními a zadními dveřmi, a také aby vedení po vzoru jiných měst zavedlo linku pro seniory. Veškeré tyto opatření přijali až v pondělí 16. března, tedy o tři dny později. V aktuální situaci musíme konat pohotově a s ohledem na rychle se měnící situaci,” dodal 1. místopředseda Pirátů v Olomouckém kraji Jaromír Horký.

Vládnoucí garnitura musí umět přijmout i nepopulární nařízení. Společně pro Přerov a Piráti vyzývají své občany a radnice v celém kraji - Pojďme společně příkladem! Čím víc nás bude, tím lépe epidemii koronaviru zvládneme, takže #rouskyvsem!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.