Rozpočet města Olomouce na rok 2019: Posílení úředníků, méně života ve městě

14. prosince 2018
Rozpočet města Olomouce na rok 2019: Posílení úředníků, méně života ve městě

Olomouc, 14. 12. 2018 - V rozpočtu, který bude olomoucké zastupitelstvo schvalovat v pátek 14. 12. 2018, je mnoho otazníků. Shrňme si, co je na rozpočtu problematické.

Na první pohled patrnou změnou je, že je předkládaný materiál velmi stručný, především jeho část B, tedy rozpočet jednotlivých odborů magistrátu. Zastupitelům jsou prezentovány pouze paragrafy, nikoli jednotlivé položky, jak by tomu mělo správně být. „Považujeme tento krok za krok špatným směrem. Princip Smart City a transparentního hospodaření je jiný – v tomto modelu není vidět, jakým způsobem odbory hospodaří se svými financemi,“ uvedl předseda finančního výboru zastupitelstva a zastupitelského klubu Piráti a Starostové Viktor Tichák. Například rozpočet odboru pro IT a Smart City obsahuje pouze jednu částku přes 21 mil. Kč s názvem „provoz odboru“. Na co peníze konkrétně půjdou, se dozví pouze příslušný náměstek. Ani rada, ani zastupitelstvo změny nedostanou na vědomí, proto bude kontrola velmi obtížná. Stejný problém se ale týká všech odborů.

Jak jsme již uvedli, nesouhlasíme s 66% snížením podpory vysokých škol. Univerzita Palackého je nejdůležitější partner města a příspěvek 2,5 mil. Kč považujeme za symbolicky velmi důležitý nejen pro tříbení dobrých vztahů obou partnerů. Univerzita za tyto peníze přinášela do města mnoho života, pořádala úspěšné festivaly apod.

Živou kulturu města tvořilo i Divadlo hudby, které již nedostane příspěvek 4,1 mil. Kč. Rádi bychom alespoň část těchto peněz viděli v otevřené dotační soutěži, nejen jako automatický příspěvek do “kamenných institucí”.

Pozitivně vnímáme náznaky jakési občanské participace, i když je to z rozpočtu méně patrné. Asi koalice zatím neuvažuje o participativním rozpočtu, jak bychom si představovali my, ale dle slov pana primátora bude toto téma ještě otevřeno. V rozpočtu existuje desetimilionová položka „opravy a estetizace veřejného prostranství“, o které vedení města pouze mlží. Co znamená? A proč se tatáž suma smazala z rozpočtu oprav chodníků u Technických služeb města Olomouce? Týká se tato změna výraznějšího financování komisí městských částí, které kromě nás velmi zdůrazňovali v předvolebním programu i koaliční strany? Doufáme, že budeme k diskusi o participaci a městských částech přizváni.

Celkově musí být provoz města úspornější. V následujících letech, kdy je třeba splácet obrovský dluh, který tu zbyl po minulých vládách, se spořit musí. Ale snižování investičního balíku není vhodným řešením. Největší (vlastně jedinou větší) investicí příštího roku bude nový poplašný systém za bezmála 80 milionů korun. Je opravdu tak drahá investice tím nejdůležitějším, co občané města potřebují?

Budeme se zasazovat o zavedení aplikace Cityvizor, aby mohla být kontrola plnění rozpočtu snadná jak pro zastupitele, tak pro veřejnost.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.