Rozhovor s doktorem Martinem Morongem o očkování

24. února 2021
Rozhovor s doktorem Martinem Morongem o očkování

Připravili jsme pro vás rozhovor s lékařem Fakultní nemocnice v Olomouci a krajským zastupitelem Martinem Morongem, který odpovídá na otázky zabývající se očkováním v Olomouckém kraji.

Jak jsme na tom s očkováním v Olomouckém kraji a jaká je kapacita očkovacích center?

V Olomouckém kraji je zatím 8 očkovacích center, jejich kapacita není zdaleka plně využita, což je způsobeno nedostatkem vakcíny. Momentálně bez zapojení praktických lékařů by bylo možné očkovat až 8500 osob denně. V kraji bylo naočkováno v posledním týdnu přibližně 800-1000 osob denně, přičemž kromě Olomouce se významně očkovalo také v Šumperku. První dávku vakcíny obdrželo zatím 21 500 osob a ukončenou vakcinaci druhou dávkou má 11 700 obyvatel, což jsou 2,2 % obyvatel Olomouckého kraje. K vytvoření kolektivní imunity je třeba proočkovanost alespoň 70 %.

Kolik je v Olomouckém kraji je seniorů starších 80 let? Kolik z nich je již naočkováno?

V Olomouckém kraji žije přibližně 27 800 seniorů starších 80 let, z nichž zatím 5000 obdrželo obě dávky očkování a téměř 11 000 alespoň první dávku. V posledním týdnu probíhala vakcinace právě zejména seniorů. Další jsou již k očkování přihlášeni a většina z nich má i přidělen termín.

Vy sám pracujete jako lékař. Jak hladce probíhá očkování zdravotníků?

Moje zkušenost z FN Olomouc je výborná, očkovací centrum je dobře připraveno i zorganizováno. Očkování zaměstnanců zde probíhá bez problémů. Již také probíhá očkování zdravotníků pracujících mimo nemocnice, na které Vláda zapomněla. Je nutno také zmínit, že Olomoucký kraj je v proočkovanosti obyvatel druhý nejlepší v ČR!

Nechal jste se naočkovat? A jak byste přesvědčil ty, kteří o očkování stále pochybují?

Naočkovat jsem se nechal, stejně jako se nechávám očkovat i proti chřipce. Člověk si musí uvědomit, že očkováním nechrání jen sebe, ale i ostatní. A já stále mám prarodiče, jejichž zdraví je křehké. Pokud někdo o očkování pochybuje, stačí se podívat na první data z Izraele, která jsou velmi slibná a naznačují, že vakcinace skutečně je cestou z momentální krize - nakažených i hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem výrazně ubývá. Ovšem jestliže nestačí data mám i poněkud drsnější pohled. Jako patolog se ocitám spíše v pomyslné poslední linii a vidím, jakou neplechu koronavirus v plicích způsobuje. A jestliže si někdo myslí, že se jej pandemie netýká, protože je mladý a zdravý, tak je na omylu. Viděl jsem případy úmrtí, kdy lidé nebyli ani staří, ani nemocní a přesto jim virus plíce nevyléčitelně poškodil.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.

Zemědělce je třeba vyslechnout

Zemědělce je třeba vyslechnout

Olomouc, 23. 2. 2024 - Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.