Řešíme nebezpečnou skládku kalů v Kralicích na Hané

27. ledna 2021
Řešíme nebezpečnou skládku kalů v Kralicích na Hané

Do bezprostřední blízkosti městyse Kralice na Hané nechala od roku 2015 firma SPRESO s. r. o., pod záminkou kompostování, navozit čistírenské kaly. Ty vzápětí začala ukládat, v rozporu s provozním řádem, i mimo určenou plochu, a tento odpad se tak nahromadil i na přilehlých pozemcích. V celkovém objemu se dnes jedná o téměř 31 tisíc tun kalů. Kaly navíc leží v ochranném pásmu významného vodního zdroje užívaného pro hromadné zásobování pitnou vodou. Tímto problémem se začal zabývat místní občan Karel Labonek, který informoval i krajského radního Martina Šmídu.

Byla zpracována analýza, která prokázala, že již došlo a bohužel dále dochází k šíření nebezpečných látek do okolí. Tyto kaly nyní představují nebezpečný odpad s vysokou mírou ekotoxicity. Obsahují například ropné látky, těžké kovy a další kontaminanty, které přímo ohrožují nejen životní prostředí ale i obyvatele Kralic, kteří mají v blízkosti své studny.

„Je to tragický příběh, neboť kdyby se řešil včas, mohlo být řešení relativně jednoduché a levné. Před svým vstupem do krajské rady jsem pracoval právě jako vedoucí kompostárny, takže jsem nyní, po seznámení s případem, snadno poznal, kolik mnoho chyb se tady stalo. Bohužel, čím déle celý problém zůstává neřešen, tím větší nebezpečí představuje. Rád bych i touto cestou vyzval Českou inspekci životního prostředí, aby co nejdřív vydala rozhodnutí k tomuto případu. Její řízení s firmou, která mezitím změnila majitele, trvá až příliš dlouho,” komentuje radní pro životní prostředí Olomouckého kraje Martin Šmída, který dotčené místo navštívil osobně.

“Vzhledem k výsledkům laboratorních rozborů, ale i konečným závěrům analýzy rizik, je pro ochranu životního prostředí, zdraví a životů lidí dnes zcela zásadní to, jak rychle se podaří tento nebezpečný odpad odstranit. A to i z důvodů stále se zvyšujících budoucích nákladů na odstranění deponie a následnou sanaci,” komentuje Karel Labonek, dnes člen Komise životního prostředí a veřejného pořádku v Kralicích na Hané.

Zpracovaná analýza rizik již dnes odhaduje náklady na likvidaci a následnou sanaci v rozmezí 250 – 750 mil. Kč. Situaci také prošetřuje Policie ČR.

“Chtěl bych poděkovat také krajskému odboru životního prostředí a zemědělství, které od samého počátku, kdy jsem se na něj jako osoba pověřená obcí obrátil, se snaží věc smysluplně řešit. Jsme rádi za nabídnutou pomoc v hledání řešení, která nyní přichází od nového vedení Olomouckého kraje,” dodává k situaci Karel Labonek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.

Zemědělce je třeba vyslechnout

Zemědělce je třeba vyslechnout

Olomouc, 23. 2. 2024 - Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.