Report radního Martina Šmídy k odpadovému hospodářství v Olomouckém kraji

13. května 2021
Report radního Martina Šmídy k odpadovému hospodářství v Olomouckém kraji

Jak už dobře víte, odpadové hospodářství v Olomouckém kraji je pro mě jedna z hlavních priorit, které se jako radní věnuji. Minulý týden proběhla správní rada spolku Odpadu Olomouckého kraje. Prosincová valná hromada nebyla usnášeníschopná, spolek tedy vyhlásí na červen novou. Na ní by měli rezignovat členové správní rady, kteří doposud stávají ze zástupců velkých měst, které již ve spolku nejsou členy.

Správní rada bude nyní tedy, stejně jako v servisní společnosti, pětičlenná a složená ze zástupců malých obcí a ze zástupce kraje, který má usnadnit koordinaci nejen mezi obcemi samotnými, ale i mezi obcemi a městy zastoupenými v odpadové akciovce.

Cílem je připravit se společně na ukončení skládkování v roce 2030 a další služby spojené s odpadovým hospodářstvím.

Kromě projektu Odpadu Olomouckého kraje, proběhla první schůzka pracovní skupiny SMART regionu zaměřená právě na odpadové hospodářství. Tuto pracovní skupinu jsem složil z toho důvodu, abych svůj mandát vykonával i v těchto organizacích svědomitě a na základě faktů.

Skupina je složena ze zástupců všech možných koutů odpadového hospodářství počínaje zástupci svozovek, koncovek, recyklačních firem, poradenských firem či neziskových organizací a konče zástupci samospráv. Velmi se těším na další plodné diskuze. Chci naslouchat odborníkům i jinak dotčených subjektů. I odpadové hospodářství by mělo být smart, tedy chytré. A nemyslím tím jen nějaké kontejnery se senzorem naplněnosti, ale spíše inteligentní systém logistiky a nakládání s odpady, ideálně materiálové recyklace.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.