Přerovská technologická zpátečka. Město ukončilo Portál občana.

19. ledna 2021
Přerovská technologická zpátečka. Město ukončilo Portál občana.

Město Přerov na začátku nového roku odstavilo Portál občana, který měl Přerovanům sloužit pro online komunikaci s úřadem a pro vyřízení různých životních situací z pohodlí domova. Důvod, který byl uveden v emailu oznamujícím ukončení tohoto systému bylo údajně nové nařízení Evropské unie, ve vazbě na zákon č. 12/2020 Sb. o právu digitální služby. Portál občana byl jedním z modulů projektu IOP09 za celkem 138 milionů, který bývalý primátor Puchalský označil jako přerovský tunel Blanka.

„Ukončení Portálu občana beru jako krok zpět od digitalizace města Přerova. Myslím si, že v současné situaci se samosprávy musí zaměřit právě o posílení komunikace občana s městem v online prostředí. V Přerově jsme takto vytvořený systém měli a teď ho vedení města ukončilo. Portál Občana měl od počátku několik vad, které jsme se snažili v letech 2014–2018 připomínkovat a řešit. Podařilo se například zprovoznit platební bránu, ale stále bylo nutné některé funkce Portálu vylepšovat tak, aby byl jako celek pro občany užitečný,“ komentuje situaci krajský zastupitel za Piráty Martin Švadlenka.

Kvůli tomuto projektu byla provedena razie na Přerovském magistrátu v roce 2014, při níž byl mimo jiné zabaven počítač tehdejšího primátora a pětice firem, která se přihlásila coby zhotovitelé do výběrového řízení na projekt IOP09, byla v roce 2020 pokutována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Portál občana však nebyl mezi občany příliš využíván. Za celou dobu jeho existence bylo registrováno pouze 81 uživatelů.

„Namísto propagace a vylepšení systému se město po vypršení udržitelnosti projektu na celý Portál občana jednoduše vykašlalo. Osobně se domnívám, že ani odůvodnění s odkazem na zákon o právu na digitální služby nepodmiňuje zastavení těchto systémů na úrovni samospráv, ale reguluje především systémy státní správy. V minulých dnech po kliknutí na stránku portal.prerov.eu byla vidět jen chybová hláška serveru. Myslím si, že je to pro tuto část projektu IOP09 naprosto příznačné. Portál občana byl prostě nezvládnutý a myslím si, že označení přerovský tunel Blanka, jak celý projekt označil bývalý primátor Puchalský, je v tomto případě bohužel zcela na místě,“ doplňuje Švadlenka.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.