Přerovská technologická zpátečka. Město ukončilo Portál občana.

Přerovská technologická zpátečka. Město ukončilo Portál občana.

Město Přerov na začátku nového roku odstavilo Portál občana, který měl Přerovanům sloužit pro online komunikaci s úřadem a pro vyřízení různých životních situací z pohodlí domova. Důvod, který byl uveden v emailu oznamujícím ukončení tohoto systému bylo údajně nové nařízení Evropské unie, ve vazbě na zákon č. 12/2020 Sb. o právu digitální služby. Portál občana byl jedním z modulů projektu IOP09 za celkem 138 milionů, který bývalý primátor Puchalský označil jako přerovský tunel Blanka.

„Ukončení Portálu občana beru jako krok zpět od digitalizace města Přerova. Myslím si, že v současné situaci se samosprávy musí zaměřit právě o posílení komunikace občana s městem v online prostředí. V Přerově jsme takto vytvořený systém měli a teď ho vedení města ukončilo. Portál Občana měl od počátku několik vad, které jsme se snažili v letech 2014–2018 připomínkovat a řešit. Podařilo se například zprovoznit platební bránu, ale stále bylo nutné některé funkce Portálu vylepšovat tak, aby byl jako celek pro občany užitečný,“ komentuje situaci krajský zastupitel za Piráty Martin Švadlenka.

Kvůli tomuto projektu byla provedena razie na Přerovském magistrátu v roce 2014, při níž byl mimo jiné zabaven počítač tehdejšího primátora a pětice firem, která se přihlásila coby zhotovitelé do výběrového řízení na projekt IOP09, byla v roce 2020 pokutována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Portál občana však nebyl mezi občany příliš využíván. Za celou dobu jeho existence bylo registrováno pouze 81 uživatelů.

„Namísto propagace a vylepšení systému se město po vypršení udržitelnosti projektu na celý Portál občana jednoduše vykašlalo. Osobně se domnívám, že ani odůvodnění s odkazem na zákon o právu na digitální služby nepodmiňuje zastavení těchto systémů na úrovni samospráv, ale reguluje především systémy státní správy. V minulých dnech po kliknutí na stránku portal.prerov.eu byla vidět jen chybová hláška serveru. Myslím si, že je to pro tuto část projektu IOP09 naprosto příznačné. Portál občana byl prostě nezvládnutý a myslím si, že označení přerovský tunel Blanka, jak celý projekt označil bývalý primátor Puchalský, je v tomto případě bohužel zcela na místě,“ doplňuje Švadlenka.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....