Pirátský filmový festival v Olomouci

31. března 2015
Pirátský filmový festival v Olomouci

Místní sdružení Olomouc Vás prostřednictvím svého předsedy Jakuba Nepejchala zve na Festival svobodných filmů, který se uskuteční ve čtvrtek 2. 4. v ARTUM Centru v Olomouci (Sokolská 7).

"Podobnou akci děláme poprvé a jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit žánrově velice různorodou paletu filmů jak světové tvorby, tak té domácí a regionální. Věříme, že si tak najde každý to svoje" říká Jakub Nepejchal, předseda místního sdružení a hlavní organizátor festivalu.

"Naším cílem není jen pouhé promítnutí filmů, ale chceme také účastníky seznámit s problematikou kopírovacího monopolu a výhodami svobodné kultury" dodává.

Předpokládaný program:

 • 20:00 - Zahájení
 • 20:15 - Big Buck Bunny
 • 20:30 - Prezentace o svobodné kultuře (Martin Švadlenka)
 • 20:40 - Elephants Dream
 • 21:00 - Beseda s diváky o svobodných formátech
 • 21:45 - Přestávka
 • 22:00 - Trojky Vidle - Nepředbíhat a nežďuchat
 • 22:20 - Krvavá zásilka
 • 22:50 - Na okraji města
 • 23:00 - Přestávka za doprovodu svobodné hudby
 • 23:20 - Sintel
 • 23:40 - Strojař
 • 00:00 - What to do in Vinohrady
 • 00:15 - Tears of Steal
 • 00:30 - Světlonoš
 • 01:00 - Zakončení festivalu

Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/727534177336702/

Vstupné je dobrovolné. Celý projekt je financován z participativního rozpočtu České Pirátské strany (https://wiki.pirati.cz/fo/rozpocty/participativni/start.

Festival tak prakticky uvádí v život část Pirátského programu ohledně kultury:

"Pirátská strana podporuje autorskou tvorbu a umění a zdůrazňuje přitom společenské a kulturní změny, které jsou s nimi ve 21. století spojeny. Zvlášť významnou roli má svobodná kultura, která je naším vzorem a tvůrcům nabízí inspiraci, jak může jejich tvorba vzkvétat v podmínkách digitálního věku.

Pirátská strana chce, aby autorské právo plnilo svůj původní účel – zlepšovalo pozici autora vůči vydavatelům, producentům a prodejcům děl. Nikdy nemělo být záminkou pro omezování svobodné tvorby, koláží, remixů, parodií a jiných tvůrčích počinů. Piráti nechtějí zrušit osobností práva autora, jeho odměnu ani obhajovat plagiátorství. Naším cílem je podpořit svobodu tvorby a najít nové cesty pro tvorbu v digitálním věku.

Svobodná kultura je příklad přirozeného kulturního prostředí na Internetu. Svobodnou kulturu tvoří díla tvůrců, kteří umožnili jejich volné šíření (svoboda informací). Díky Internetu jsou tvůrci v kontaktu s publikem i bez prostředníků a mohou spolupracovat s kýmkoliv na celém světě." Zdroj: https://wiki.pirati.cz/program/kultura

V neposlední řadě přidává organizátor slova díků:

"Festival by nemohl být uskutečněn bez technického zázemí, které nám poskytlo ArtUm centrum a chtěli bychom mu tímto poděkovat za vynikající spolupráci a doufáme, že budeme v tomto trendu pokračovat i během dalších akcí. Stejně tak děkujeme všem autorům a filmařům, kteří nám bezplatně poskytli svá díla a my je tak s radostí můžeme sdílet dál. A díky také členům Pirátské strany, kteří ve třetím kole participativního rozpočtování přidělili svůj hlas našemu projektu a zajistili tak finanční prostředky pro tento festival. Velký dík také patří dobrovolníkům, bez jejichž práce by se taková akce uskutečnit nemohla."

Přijďte si užít plody naší společné práce a navštivte náš Festival Svobodného filmu. Budeme rádi, když povědomí o této akci budete dále šířit mezi své přátele.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.