Piráti budou předsedat Finančnímu výboru Zastupitelstva města Olomouce

05. 11. 2018
Piráti budou předsedat Finančnímu výboru Zastupitelstva města Olomouce

Dne 5. 11. 2018 proběhlo ustavující zasedání Zastupitelstva města Olomouce. Byla zvolena Rada města Olomouce bez účasti Pirátů a Starostů. Novou Radu jsme nepodpořili, protože neodráží přání Olomoučanů, aby na radnici nastala změna. Naším cílem je nyní vykonávat poctivou opoziční práci.

Klíčové pro nás byly pozice ve Finančním a v Kontrolním výboru. Ty jsou určeny k tomu, aby kontrolovaly práci a hospodaření městské „vlády“, Rady města Olomouce. Do Finančního výboru Zastupitelstva města Olomouce jsme navrhli Viktora Ticháka a do Kontrolního výboru ZMO Marka Zelenku. „Budeme usilovat o to, aby se Viktor stal předsedou finančního výboru, a podpoříme kolegy z ProOlomouc při volbě předsedy kontrolního výboru,“ sdělil Hynek Melichar, volební lídr Pirátů a Starostů, již před konáním ustavující schůze. Viktor Tichák byl zvolen 35 hlasy.

Předsednictví Kontrolního výboru tak podle nás mělo přirozeně připadnout hnutí ProOlomouc, které vyšlo z komunálních voleb jako druhá největší síla v Olomouci. Bohužel dala koalice přednost kandidátovi SPD+SPOZ Davidu Altovi. Pavel Grasse z ProOlomouc i náš kandidát Marek Zelenka se tak stali pouze řadovými členy výboru. Při pohledu na hlasování ve všech bodech zastupitelského jednání je jasně patrné, že klub SPD a SPOZ hlasoval zcela identicky s koalicí. Jakkoli by měli tři zastupitelé za SPD+SPOZ plnit opoziční roli, jednoznačně pojistili městské koalici vše, co k hladkému schválení v první fázi vládnutí potřebovala. „Těžko říci, zda za tím stojí politický handl, velmi doufáme, že bude politika v následujícím volebním období transparentnější, než v tom minulém,“ říká Viktor Tichák.

Architekta Pavla Grasseho jsme podpořili i na pozici tzv. určeného zastupitele, jehož hlavním úkolem je připravit podmínky pro vznik institutu městského architekta. Ani tato nominace však nebyla hlasováním přijata, pozici bude zastávat Michal Giacintov. I díky této mírné obstrukci jsme si ověřili, že jako silná opozice umíme dát o sobě vědět a dokážeme přimět zastupitele, aby se zamýšleli nejen nad politickou průchodností návrhů, ale především nad odborností a kompetencí kandidátů na pozice v městské správě.

Jedním z bodů dnešního zastupitelstva bylo i odměňování všech pozic od neuvolněných členů Rady až po Komise městských částí. Tento bod byl odročen na další jednání a zároveň vznikla pracovní skupina složená z nominantů všech stran, která se bude odměnami uvolněných i neuvolněných zastupitelů zabývat. Díky připomínce Marka Zelenky bude v rámci této skupiny připraven i návrh změn v Jednacím řádu Zastupitelstva, k němuž máme několik výrazných připomínek.

Jakub Knápek, Hynek Melichar, Josef Suchánek, Viktor Tichák i Marek Zelenka byli mimo jiné Zastupitelstvem města Olomouce pověřeni k oddávání.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....