Otevřený dopis Piráta Jaromíra Horkého poslancům Olomouckého kraje

23. května 2020
Otevřený dopis Piráta Jaromíra Horkého poslancům Olomouckého kraje

Přerov, 23. května 2020 – Místopředseda Pirátů v Olomouckém kraji a kandidát do krajského zastupitelstva se v otevřeným dopisem obrací na poslance z Olomouckého kraje kvůli hlasování o kompenzačním bonusu. Obává se, že by kvůli hlasování poslanců mohl přijít kraj a obce o miliardy korun. Spousta poslanců z Olomouckého kraje je zároveň komunálními či krajskými zastupiteli a měli by brát zřetel na obecní či krajské rozpočty, které jsou už nyní zadlužené. Na dopady zákona o kompenzačním bonusu upozorňuje také sdružení místních samospráv.

Znění dopisu adresováno všem poslancům Olomouckého kraje reaguje na hlasování o senátní vratce, které se bude projednávat v příštím týdnu na 49. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky:

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

Vláda České republiky ve zrychleném režimu prosadila kompenzační bonus, jež jako zdroj peněz pro živnostníky našel ve vratce z daně zaměstnanců. Z této daně obce dostávají bezmála 24 procent a kraje skoro devět procent. Tato právní klička tak bude stát město Olomouc podle odhadů až 139 milionů, Přerov bezmála 50 milionů, Prostějov 52 milionů, Šumperk 31 milionů a Olomoucký kraj až 91 milionů korun.

Dopady kompenzací by mohl změnit senátní návrh, který budete Vy, vážené poslankyně a poslanci v následujícím týdnu ve sněmovně projednávat. Tyto kompenzace jsou správné, ale měl by je platit stát nikoliv obce. A právě podle senátorského návrhu by se příspěvky živnostníkům vyplácely ze státního rozpočtu.

Ministryně financí Alena Schillerová slíbila obcím podporu masivními dotacemi, avšak není smysluplnější nechat obcím tyto prostředky, ať je investují podle sebe? Nevidím žádnou logiku v tom nejdříve finance obcím vzít a následně je vracet formou dotací, vždyť je to přeci velmi drahé a naprosto neefektivní. Nehledě na to, jestli se dá slovům ministryně věřit. Jelikož nejdříve vláda ubezpečovala obce i kraje, že na jejich rozpočty nedolehnou žádné restrikce a určené peníze jim zůstanou.

Mnozí z Vás jste nejenom poslanci, ale také obecní nebo krajští zastupitelé v Olomouckém kraji, a právě Olomoucký kraj ale i město Olomouc patří k těm nejzadluženějším. Každý příjem je tak pro tyto samosprávy velmi důležitý a Vy tuto skutečnost jistě víte. Proto Vás touto formou vyzývám a prosím o odpověď na následující otázku:

Podpoříte senátní verzi, která by ušetřila obcím miliardy korun?

Děkuji předem za odpověď.

S úctou,

Jaromír Horký 1.Místopředseda Pirátů v Olomouckém kraji

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.