Orná půda v Hněvotíně bude dále sloužit zemědělcům

8. března 2021
Orná půda v Hněvotíně bude dále sloužit zemědělcům

Hejtmanství Olomouckého kraje nepodá kasační stížnost vůči rozhodnutí soudu, který zrušil část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Kauza kolem zastavění orné půdy v Hněvotíně o celkové rozloze 44 ha, byla velmi ožehavým tématem už několik let. O původním záměru záboru zemědělské půdy ve prospěch průmyslové zóny rozhodlo bývalé vedení Olomouckého kraje.

V plánu územního rozvoje se počítalo se zastavěním této plochy a využitím k vytvoření nové průmyslové zóny. Už minulý rok před volbami se současný hejtman za koalici Pirátů a Starostů, Josef Suchánek, nechal slyšet, že vydání půdy u Hněvotína je jasný důkaz klientelismu. „Není možné, aby se takové rozhodnutí, kdy chcete zalít 44 hektarů nejlepší orné půdy betonem, tlačilo přes jasný odpor starosty a celého zastupitelstva obce Hněvotín ve prospěch developera. Jsem rád, že jsme mohli pomoct k tomu, aby se orná půda udržela a sloužila nejlépe k tomu, čemu slouží nyní. Také proto jsme se na Radě Olomouckého kraje shodli na tom, že se proti rozhodnutí krajského soudu nebudeme odvolávat,” řekl k rozhodnutí rady hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Rada Olomouckého kraje se rozhodla akceptovat usnesení soudu na svém on-line zasedání v pondělí 8. března. „Dnešním rozhodnutím rady se snad definitivně podařilo zabránit, aby tak úrodná půda sloužila jako průmyslová zóna. Pro podobné záměry by se měly primárně využívat brownfieldy a podobná vhodnější území. Půda si zaslouží ochranu, soud své rozhodnutí velmi dobře odůvodnil a rada kraje se s ním většinově ztotožnila,” komentuje radní pro životní prostředí Martin Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.