Olomoucký kraj provede forenzní audit v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje

20. dubna 2021
Olomoucký kraj provede forenzní audit v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje

V úterý 13. dubna byla na serveru Seznamzpravy.cz zveřejněna další část poznámek z údajného diáře poslance Faltýnka. Ve zmíněné reportáži se objevily také informace týkající se Olomouckého kraje. Konkrétně zde prostějovský právník Zdeněk Klapka v minulosti radil Faltýnkovi, jak ovládnout dopravní veřejné zakázky v Olomouckém kraji.

Základem plánu podle právníka Klapky bylo, že zaběhnutý systém rozdělování zakázek se nemá měnit, jen je třeba ho přesměrovat na skupinu lidí kolem Faltýnka. Právník také doporučil Faltýnkovi, aby po odchodu ředitele Správy silnic Olomouckého kraje do důchodu obsadili místo ředitele „výkonným člověkem bez ambicí si dělat svoje a vkládat své myšlenky.”

Rada Olomouckého kraje včera v souvislosti s touto kauzou rozhodla o provedení forenzního auditu v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje. Odpovídat za zadání auditu bude radní Dvořáková Kocourková.

„Pokud by se informace z nalezeného deníku potvrdily a byly opravdu autentické, vidím to jako velký problém, jelikož je ve zmíněném diáři uvedeno hned několik jmen z Olomouckého kraje, včetně bývalého hejtmana Ladislava Oklešťka. Zveřejněné informace mě každopádně utvrzují v tom, že je absolutně na místě revize a zpřísnění pravidel pro zadávání veřejných zakázek jak v Olomouckém kraji, tak v jeho příspěvkových organizacích. Správa silnic Olomouckého kraje, o které se ve zveřejněných dokumentech hovoří, je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje, která má vlastního ředitele a management. Na včerejším jednání rady jsme se shodli, že provedeme v této příspěvkové organizaci forenzní audit, který by měl případné nekalé praktiky prověřit do hloubky. Pokud audit odhalí závažné nedostatky, následně může sloužit pro další případné kroky směrem k orgánům činným v trestním řízení. Od svého příchodu do vedení Olomouckého kraje v listopadu 2020 pracuji na tom, abychom dokázali důkladně vyhodnocovat data a přijímat opatření k větší transparentnosti a otevřenosti trhu u veřejných zakázek. Od počátku narážím každý den na problém, že data k veřejným zakázkám jsou neúplná, pravidla k zadávání zakázek jsou příliš benevolentní. Cílem nového vedení kraje je právě transparentními metodami podobné excesy jednotlivců do budoucna znemožnit. Do politiky jsem se rozhodla v roce 2014 vstoupit právě z důvodu zprůhlednění nakládání s veřejnými prostředky a odstranění klientelistických vazeb mezi politiky a byznysem,” uvádí radní pro transparenci Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.