Olomoucký kraj pořádá další ročník udílení cen za přínos v oblasti životního prostředí

20. května 2021
Olomoucký kraj pořádá další ročník udílení cen za přínos v oblasti životního prostředí

I v tomto roce bude Olomoucký kraj udílet ceny za přínos v oblasti životního prostředí. Pro udílení cen může nominovat svého zástupce jakýkoliv občan nebo i organizace především z území Olomouckého kraje do 20. června 2021 na webu cenykraje.cz.

„Náhradní planetu nemáme, proto považuji péči o životní prostředí, krajinu, vodu, půdu, ovzduší, faunu či flóru za nesmírně důležitou. Lidé, společnosti a spolky nebo obce, jejichž přínos k ochraně přírody byl zvlášť významný, si ocenění a poděkování určitě zaslouží. Olomoucký kraj se navíc může pyšnit zcela unikátní přírodou, vždyť se na jeho území nachází hned dvě chráněné krajinné oblasti,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Oproti minulým ročníkům byly upraveny jednotlivé kategorie. Cena se bude udělovat za významný počin v ochraně životního prostředí, zde se uděluje cena fyzické, právnické osobě a také obci. Cena za dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí je udílena jednotlivci. Dále Cena za významný počin v recyklaci a využití odpadů a poslední kategorií je Cena veřejnosti za přínos v oblasti životního prostředí.

„Soutěž jsme chtěli koncipovat lépe v tom, aby nebylo rozhodováno pouze na základě nasbíraných hlasů na webu, jak tomu bylo v minulých ročnících. Veřejnost stále může rozhodnout o vítězi v kategorii Cena veřejnosti, ale v dalších kategoriích bude vítěze posuzovat odborná porota. Chceme, aby Ceny kraje mimo jiné zdůraznily, že ochrana životního prostředí je naší povinností a odpovědností vůči dalším generacím,“ doplňuje Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.