Olomoucký kraj podpoří stanice pro handicapovaná zvířata, zarybnění či hnízdiště čápů

25. února 2021
Olomoucký kraj podpoří stanice pro handicapovaná zvířata, zarybnění či hnízdiště čápů

Zastupitelstvo Olomouckého kraje na svém zasedání podpořilo návrh Rady Olomouckého kraje vypsat dotační program pro podpoření činnosti záchranných stanic pro handicapované živočichy v celkové výši 250 000 Kč. Druhý dotační program, ve výši 2 000 000 Kč, podpoří akce či jednotlivé činnosti podporující životní prostředí v Olomouckém kraji.

V rámci této dotace je možné žádat o finanční podporu pro záchranné stanice, které zajišťovaly péči o handicapované živočichy v roce 2020. „Tento dotační program má podpořit činnost těchto záchranných stanic, které umožňují zachránit poraněná zvířata, které by jinak neměli velkou šanci na přežití. Dotaci mohou stanice použít na úhradu výdajů spojených s odchytem, převzetím, veterinárním vyšetřením, léčbou, krmením až po jejich zpětný návrat do volné přírody,“ uvádí radní pro životní prostředí Olomouckého kraje Martin Šmída.

Zastupitelstvo schválilo také další širokospektrální dotační program. Olomoucký kraj v rámci tohoto programu může podpořit například opatření pro zachování stávajícího hnízdiště čápa bílého nebo zarybnění rybářských revírů s důrazem na biodiverzitu. „Čápi jsou důležitá součást ekosystému například při přemnožení polních hlodavců. Když mnozí diskutovali o plošném použití jedů, čáp tento problém řešil zcela v souladu s přírodou. Je tak potřeba zajistit vhodné podmínky, aby se k nám čápi nadále každý rok vraceli. Zarybnění zase mohou využít rybáři například na pomoc řece Bečvě, která byla v minulém roce bohužel otrávena. Příjem žádostí na tento dotační program začne 6. dubna,“ doplňuje Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.