Olomoucký kraj může získat díky novým dotačním projektům až půl miliardy korun

24. června 2021
Olomoucký kraj může získat díky novým dotačním projektům až půl miliardy korun

V posledních dvou měsících krajský úřad požádal o dotace na 13 nových projektů, které by rád v blízké době realizoval. „Podařilo se nám s odborem investic a odborem strategického rozvoje připravit velké množství smysluplných projektů, které jsou pro Olomoucký kraj důležité,“ uvedla Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní pro investice a evropské projekty. Většina podaných žádostí cílí na získání finančních prostředků z evropských fondů, menší část pak z národních dotačních programů.

Všechny projekty mohou v budoucnosti pozitivně zasáhnout do životů spousty z nás. Od těch nejmladších ve školách, až po ty nejstarší v pobytových zařízeních sociálních služeb. Všeobecně se jedná o projekty, které jsou promyšlené a pro náš kraj strategické. Při přípravě projektových záměrů hrál významnou roli také budoucí dopad na životní prostředí. Projekty, s jejichž budoucí realizací a financováním, v případě získání dotace, již souhlasilo Zastupitelstvo Olomouckého kraje, byly podány do dotačního programu Ministerstva práce a sociálních věcí či do Integrovaného regionálního operačního programu.

Část projektů cílí na rozvoj sociálních služeb, velké zastoupení mají také investiční projekty určené k rozvoji integrovaného záchranného systému v kraji. Jednou z plánovaných investic je například výstavba výtahu v Domově seniorů POHODA ve Chválkovicích, dále výstavba výjezdových stanic záchranné služby v Uničově, Šternberku, Zábřehu nebo nákup 28 nových sanitek. Mezi zelené projekty se řadí budoucí pořízení 32 nízkoemisních vozidel pro 16 příspěvkových organizací Olomouckého kraje, které poskytující terénní sociální služby. Všechna nová vozidla budou na alternativní paliva elektro/CNG nebo na kombinovaná paliva hybrid nebo plug-in hybrid, splňující přísný emisní limit 95 g CO2/km. Pro kraj velmi významným projektem by byla i plánovaná výstavba nového pavilonu následné lůžkové péče v Odborném léčebném ústavu Paseka. Celkové náklady těchto třinácti projektů by v případě realizace překročily 611 milionů Kč, přičemž dotace by činila více než 494 milionů Kč.

„Chtěla bych moc poděkovat pracovníkům odboru investic a odboru strategického rozvoje, kteří na těchto projektech odvedli obrovský kus práce ve vypjatých termínech a s průběžně měnícími se podmínkami. Vás bych chtěla vyzvat, abyste Olomouckému kraji drželi palce, aby maximum těchto žádostí o dotace bylo postupně schváleno a podpořeno,“ uvedla na závěr Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.