Olomoucký kraj hledá nové způsoby zadržení vody v krajině

18. ledna 2022
Olomoucký kraj hledá nové způsoby zadržení vody v krajině

Malé vodní nádrže jako nová ekologická možnost jak zadržet vodu v krajině? To zkoumala nově zveřejněná analýza, která posuzovala vhodnost vzniku těchto malých vodních děl v celém Olomouckém kraji.

Piráti a Starostové v Olomouckém kraji se dlouhodobě staví spíše proti obřím přehradám, neboť pro účely zadržení vody v krajině jsou daleko vhodnější malé vodní nádrže na menších tocích, které mají výšku hráze maximálně do 2,5 metru a rozlohu do 2 ha. Výhodou ke své velikosti je také krátký čas potřebný na realizaci a minimální byrokracie. V budoucnu by tak těchto malých vodních nádrží mohlo napříč krajem vyrůst hned několik.

„Nová analýza pro Olomoucký kraj posuzovala místa, kde by mohly být realizovány tzv. malé vodní nádrže. Mapové podklady poskytujeme zdarma a veřejně, chceme tím motivovat vlastníky vhodných lokalit, aby se pustili do výstavby těchto přírodě blízkých opatření, a to i za pomoci dotačních titulů, které jsou k tomu určeny. Voda, kterou zadržíme v krajině, je daleko hodnotnější než ta, která bez užitku odtéká z našeho území pryč,“ uvádí Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství.

Celou analýzu si můžete stáhnout zde.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.