Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

1. listopadu 2021
Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

Nový smart projekt Olomouckého kraje má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu skrze včasný screening tzv. „retinálních patologií“, které jsou častým projevem onemocnění zrakového aparátu u stárnoucí řidičské populace. Možný výskyt nemoci budou nově odhalovat už praktičtí lékaři za pomoci nových kamer, které budou odesílat data specialistům Fakultní nemocnice v Olomouci.

Záměrem projektu je včasný screening, který odhalí potencionální nemoc včas. To celé bude probíhat už v ordinacích praktických lékařů, kteří díky tomuto projektu budou vybaveni novou fundus kamerou, která i za pomoci umělé inteligence a specialistů, umí rozpoznat začínající retinální patologii. V případě zjištění možných problémů je pacient po komunikaci s praktickým lékařem odeslán dále ke specialistům. Olomoucký kraj vyčlení na tento projekt 340 000 Kč, které mají pokrýt jak vytvoření podpůrného technického týmu, tak nákup kamer pro mobilní snímkování sítnice.

„Tento ambiciózní projekt ukazuje, že smart technologie mohou být velmi užitečné také ve zdravotnictví. Díky novým kamerám mohou být pacienti vyšetřeni již u svého praktického lékaře. Ušetří jim to čas na cestování a v případě zhoršení zraku pomůže k včasnému zjištění a nasazení potřebné léčby. Jedná se o pilotní projekt v rámci České republiky, od kterého si slibuji, že by mohl pozitivně inspirovat další instituce k následování,“ uvádí radní Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.