Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

01. 11. 2021
Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

Nový smart projekt Olomouckého kraje má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu skrze včasný screening tzv. „retinálních patologií“, které jsou častým projevem onemocnění zrakového aparátu u stárnoucí řidičské populace. Možný výskyt nemoci budou nově odhalovat už praktičtí lékaři za pomoci nových kamer, které budou odesílat data specialistům Fakultní nemocnice v Olomouci.

Záměrem projektu je včasný screening, který odhalí potencionální nemoc včas. To celé bude probíhat už v ordinacích praktických lékařů, kteří díky tomuto projektu budou vybaveni novou fundus kamerou, která i za pomoci umělé inteligence a specialistů, umí rozpoznat začínající retinální patologii. V případě zjištění možných problémů je pacient po komunikaci s praktickým lékařem odeslán dále ke specialistům. Olomoucký kraj vyčlení na tento projekt 340 000 Kč, které mají pokrýt jak vytvoření podpůrného technického týmu, tak nákup kamer pro mobilní snímkování sítnice.

„Tento ambiciózní projekt ukazuje, že smart technologie mohou být velmi užitečné také ve zdravotnictví. Díky novým kamerám mohou být pacienti vyšetřeni již u svého praktického lékaře. Ušetří jim to čas na cestování a v případě zhoršení zraku pomůže k včasnému zjištění a nasazení potřebné léčby. Jedná se o pilotní projekt v rámci České republiky, od kterého si slibuji, že by mohl pozitivně inspirovat další instituce k následování,“ uvádí radní Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....