Nový palác na hradě Helfštýn získal ocenění Stavba roku

9. listopadu 2021
Nový palác na hradě Helfštýn získal ocenění Stavba roku

Nově dokončený palác na hradě Helfštýn získal ocenění Stavba roku 2021. Cenu se podařilo získat především díky mimořádně citlivé rekonstrukci, která zpřístupnila palác a vytvořila tak novou část prohlídky hradu. Rekonstrukce si vyžádala ihned po otevření velký obdiv za svou jedinečnost a také zájem turistů.

Rekonstrukce hradu Helfštýn byla jednou z největších investicí do památek Olomouckého kraje v posledních letech. Celkové náklady se vyšplhaly na 80 milionů korun. V rámci rekonstrukce byl kladen důraz na maximální zachování historického charakteru a použití kovu, který i díky festivalu Hefaiston k Helfštýnu tradičně patří. Stavba je nominována také na další architektonické ceny například na Českou cenu za architekturu. Rekonstrukce vytvořila i díky nové vyhlídce, která supluje střechu, mimořádný zážitek pohledem do Moravské brány a i díky tomu výrazně stoupl zájem o návštěvy hradu, který nabízí také noční prohlídky.

„Rekonstrukce Helfštýna sklízí jedno ocenění za druhým. Největším oceněním pro investora, kterým byl Olomoucký kraj, ale je stále vzrůstající návštěvnost hradu. A to i v této, pro cestovní ruch, velmi nepříznivé době,“ uvádí radní Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.