Nechceme odstřihnout univerzitu

7. prosince 2018
Nechceme odstřihnout univerzitu

Olomouc, 7. 12. 2018 - Nejdůležitějším partnerem města je Univerzita Palackého. Většina politických subjektů v Zastupitelstvu města Olomouce toto před volbami tvrdila a spolupráci s univerzitou označovala jako svoji prioritu. Realita se ale ukazuje být jiná.

Univerzita Palackého je plná odborníků, kteří bydlí v Olomouci. Jejich angažmá v odborných komisích města bychom považovali za samozřejmé. Rada však zvolila čistě politické nominanty, kterým plánuje zvýšit odměny. Tím spíše nesouhlasíme se zapojením odborníků z univerzity jako pouhých externistů v komisích (tedy bez odměn, které půjdou pouze politikům). Ptáme se: Proč nesedí v komisi pro IT odborníci z katedry informatiky? Proč nesedí v komisi pro sport a tělovýchovu odborníci z Fakulty tělesné kultury? Proč nesedí v sociální komisi odborníci z teologické fakulty?

V návrhu rozpočtu 2019 snižuje Rada příspěvek vysokým školám (a to i té soukromé) z 2,95 mil. na 1 mil. Univerzita Palackého z těchto peněz financovala nebo pomáhala financovat projekty jako Rekola, festival Zaparkuj, festival Zaparkuj nebo projekt Univerzita pro sport. Rekola, Majáles, Meet up, festival Zaparkuj nebo projekt Univerzita pro sport. Právě těmito aktivitami zaplňovala UP veřejný prostor, pomáhala oživovat městské parky a vytvářela atmosféru města, kterou se radnice tak ráda prezentuje. Podpora UP nemůže začít snížením financí o 70 %. Nemluvě o tom, že nám není jasné, proč město dotuje i soukromou vysokou školu.

“Finanční výbor hlasoval o tomto snížení, proti jsem však byl pouze já a jeden další zástupce opozice,” uvedl předseda klubu Pirátů a Starostů a finančního výboru Viktor Tichák.

Velmi často vídáme u popisků města Olomouce přízvisko “univerzitní”. Bylo by žádoucí, aby podpora prestižní vzdělávací instituce nebyly pouze líbivé řeči, ale aby byla i faktická a finanční. Budeme tento bod prezentovat na nejbližším zasedání Zastupitelstva města Olomouce.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.

Zemědělce je třeba vyslechnout

Zemědělce je třeba vyslechnout

Olomouc, 23. 2. 2024 - Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.