Návštěva premiéra Babiše obyvatele Uničovska před dalšími bleskovými povodněmi neochrání

19. června 2020
Návštěva premiéra Babiše obyvatele Uničovska před dalšími bleskovými povodněmi neochrání

Návštěva premiéra Babiše obyvatele Uničovska před dalšími bleskovými povodněmi neochrání. Piráti a Starostové mají recept na zvýšení množství vody zadržené v krajině.

Vyprahlá půda neschopná zadržovat srážky a tristní stav lesů jsou příčinami bleskové povodně, která se obcemi na Uničovsku prohnala v noci z neděle 7. června na pondělí 8.června. Ačkoliv premiér Babiš při prohlídce zničených domů přislíbil pomoc, řešení skutečného důvodu rozsáhlosti povodně dlouhodobě ignoruje a jeho ministři dokonce prosazují metody zádrže vody, které jsou k ničemu . Stavba betonových přehrad nás před lokálními povodněmi nezachrání. Je nutné zvýšit schopnost lesů a zemědělských pozemků zadržet vodu ze srážek přímo v místě, kam spadnou.

Ministerstvo zemědělství v reakci na neustupující sucho nedávno představilo rozšíření míst vhodných pro akumulaci srážkových vod, tedy lokality pro výstavbu betonových přehrad. Několik nových území předvybraných pro zatopení se nachází také na území Olomouckého kraje. Jednou z funkcí vodních děl má být i protipovodňová ochrana.

Obcím, na něž na konci prvního červnového týdne v několika po sobě jdoucích průtržích mračen spadlo za velmi krátkou dobu enormní množství vody, by však tento koncept protipovodňové ochrany byl málo platný. Silné lokální bouře mohou kdykoliv zasáhnout jakoukoliv část území Olomouckého kraje. Ani případná existence všech přehrad uvažovaných na území kraje riziko opakování tragických událostí ze začátku června nesníží.

“Piráti a Starostové zavedou motivační systém pro efektivní zadržování vody v krajině. Chceme budovat remízky, tůně, suché poldry a další ověřená funkční opatření na zadržování vody přímo v krajině. Tyto prvky protipovodňové ochrany jsou navíc výbornými krajinotvornými prvky, jež přispějí ke zvýšení biodiverzity lokality,” uvedl Martin Šmída, garant expertního týmu pro životní prostředí Pirátů a Starostů v Olomouckém kraji.

Zdroje:

Facebookový profil Andreje Babiše z 10.6.2020<br /> Iniciativa Stop přehradám<br /> Tisková zpráva ministerstva zemědělství o nutnosti výstavby vodních přehrad

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.

Zemědělce je třeba vyslechnout

Zemědělce je třeba vyslechnout

Olomouc, 23. 2. 2024 - Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.