Nabízíme členům spOLečně místo v zastupitelském klubu

16. května 2019
Nabízíme členům spOLečně místo v zastupitelském klubu

Olomouc, 16. 5. 2019 - Kuloární historka o možné výměně pana náměstka Hekely se k našim zastupitelům donesla již před minulým zasedáním Zastupitelstva města Olomouce dne 26. dubna. Možnou “velkou rošádu”, kdy by na místo náměstka dosedl až v pořadí 5. náhradník, vnímáme jako velmi nestandardní a nedemokratickou. Ptáme se na důvody a účel tak nelogického postupu.

„Předpokládám, že pan Flek, jakožto kandidát na primátora, nemá s uvolněnou funkcí problém a místo náměstka v případě rezignace pana Hekely přijme. To taky považuji za jedinou možnost, která by ještě šla obhájit před veřejností,“ říká předseda zastupitelského klubu Pirátů a Starostů Viktor Tichák. I přesto, že je hnutí spOLečně relativně malé, je patrné, že se již půl roku po volbách dělí na členy „pro změnu“ a členy „provládní“. Pokud by se opravdu schylovalo k velké rošádě, nabízí klub Pirátů a Starostů jednotlivým členům rozpadajícího se hnutí spOLečně, kteří sympatizují s naším programem, místa ve svém klubu.

Vzhledem k povaze komunálních voleb se pořadí náhradníků řídí počtem obdržených hlasů, náhradníci 1-4 tedy mají přednost před náhradníkem 5 a nikdo je nemůže nutit se mandátu vzdát. Ostatně s vědomím, že budou své voliče opravdu zastupovat, přece lidé čelní kandidáty spOLečně volili – a tito jistě šli do voleb s ambicí stát se zastupitelem či radním.

Další otázkou je odbornost budoucího náměstka. Pan Ing. Bačák je ekonom, manažer a odborník na dopravu a jeho resortem by byla kultura a zeleň. Ptáme se: je tedy jeho jedinou kvalifikací, že je ochoten se funkce náměstka ujmout? Ne náhodou v grafice ukazujeme i 6. náhradníka, zakladatele hnutí spOLečně Roberta Runtáka, kterého však voliči odsunuli z 6. na celkové 9. místo. My tento signál od voličů pochopili, doufáme, že i pan Runták.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.