Mezikrajská komise podporuje přechod na ekologické zemědělství

12. listopadu 2021
Mezikrajská komise podporuje přechod na ekologické zemědělství

Radní Martin Šmída se zúčastnil jednání Komise pro zemědělství a venkov Rady Asociace krajů České republiky. Původně se komise, měla uskutečnit v Olomouckém kraji fyzicky, ale kvůli nepříznivé epidemiologické situaci jednání proběhlo online.

Komise přijala usnesení k Farm2Fork strategii, jejíž cíle vyššího podílu ekologického zemědělství jednohlasně podpořila.

“Zatímco někteří zemědělci mají určité výhrady, dopady na životní prostředí nebo třeba na zdraví lidí se však očekávají veskrze pozitivní. Byli bychom však rádi, kdybychom měli konkrétnější data, a ty jako komise požadujeme,” uvádí krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída.

Projednávány byly dále například nová lesnická strategie EU, zvyšující se výskyt pesticidů ve spodních vodách nebo možnosti využití lokálních potravin v krajských zařízeních.

„Považuji za velmi přínosné využít tuto platformu pro sdílení informací a dobrých příkladů z krajů, jakožto i diskuzi a výměnu názorů. Společně tak můžeme nacházet cesty, jak ve spolupráci se zemědělci lépe pečovat o krajinu, bojovat proti suchu a erozi půdy či zkracovat distribuční řetězce tak, abychom mohli upřednostnit lokální potraviny před těmi dováženými přes půl kontinentu,” dodává Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.