Město Přerov pořídí nové velkoobjemové kontejnery, proč se ale nevydalo cestou podzemních kontejnerů?

29. listopadu 2020
Město Přerov pořídí nové velkoobjemové kontejnery, proč se ale nevydalo cestou podzemních kontejnerů?

Na zastupitelstvu města Přerova 7. prosince budou přerovští zastupitelé schvalovat záměr na pořízení velkoobjemových kontejnerů na směsný, ale i tříděný odpad. Celková investice, která nahradí až 70% stávajících kontejnerů přijde na 10 milionu, avšak bude nutné také zakoupit nové vozidla v hodnotě 20 milionů. Nové kontejnery budou sice „chytré” - umožní monitoring zaplněnosti, software bude plánovat svoz odpadu, aby se nemuselo jezdit zbytečně pro prázdné popelnice, ale stále se jedná o nepěkné řešení.

“Myslím si, že se město mohlo vydat cestou inovace a alespoň vyzkoušet tento návrh na pořízení těchto kontejnerů na zkoušku. Nejlepším místem na vyzkoušení by bylo centrum města, které si toto řešení opravdu zaslouží. Například v Brně už se na podzemní kontejnery v centru města jsou, nevidím problém proč by toto řešení nemohlo být vyzkoušeno také v Přerově,” tvrdí krajský zastupitel Jaromír Horký.

Když se však v minulosti navrhovalo pořídit, alespoň na zkoušku podzemní kontejnery vedení města mělo jeden pevný argument, proč to nejde - muselo by se koupit nové svozové vozidlo. A co se nestalo, město koupí dvě nové svozová vozidla, která jsou potřeba pro velkoobjemové kontejnery, ale nakoupit vozidlo pro podzemní kontejnery, které nehyzdí veřejný prostor nejde. “Mohli jsme mít skryté kontejnery pod zemí, tak jako v jiných městech nebo obří nadzemní kontejnery, které nepůjde přehlédnou, jak už to tak v Přerově ale bývá, tak selský rozum nezvítězil,” doplňuje Horký.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.