Martin Šmída řešil možnosti vodního přivaděče do Olomouckého kraje ze Slezské Harty

3. června 2021
Martin Šmída řešil možnosti vodního přivaděče do Olomouckého kraje ze Slezské Harty

Radní Martin Šmída se dnes v Ostravě zúčastnil jednání, na kterém byly prezentovány možnosti posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy vodou z povodí Odry. Jednalo se o plánu na vybudování téměř 50 kilometrů dlouhou stavbu přivaděče vody ze Slezské Harty na Olomoucko a Přerovsko.

Byly představeny celkově 4 varianty přivaděče vody. Dvě možnosti by vedly novou trasu směrem ke Šternbersku a dvě varianty jdou cestou posílení stávajícího přivaděče směrem k Přerovsku. „Až nyní se můžeme bavit o konkrétních řešení, jejich předpokládaných nákladech, a to jak investičních, tak provozních. V tom bylo dnešní jednání jednoznačným přínosem a děkuji za něj. Doposud se celá záležitost přivaděče vody ze Slezské Harty do Olomouckého kraje řešila především na vládní úrovni bez systematické konzultace s územím, kterého se to má týkat. Olomoucký kraj neidentifikuje vážnou poptávku po takovém projektu,“ uvádí radní Martin Šmída.

Koncepce koalice Pirátů a Starostů se dlouhodobě zabývá problémem sucha a zadržování vody v krajině. „Osobně jsem názoru, že sucho se má řešit jinak, než dlouhými rourami mezi kraji. Pokud v úsilí na záchranu přirozeného klimatu zcela selžeme, může toto v budoucnu připadnout jako alternativa ke zvážení. Do té doby bychom však měli nasměrovat energii a peníze spíše do chytrého hospodaření s vodou v krajině, než do podobných megalomanských projektů,“ doplňuje Šmída.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.