Komentář Viktora Ticháka: Rozevírající se nůžky platů učitelů - co s tím?

4. srpna 2021
Komentář Viktora Ticháka: Rozevírající se nůžky platů učitelů - co s tím?

Platy učitelů rostou. Postupně se tak z povolání učitele stává opět prestižní job, což je velmi dobře. Jedná se ale jen o platy učitelů na ZŠ a na SŠ. Veřejné vysoké školy dostávají od státu v balících peníze, s kterými hospodaří a které jsou vypočteny především z počtu studentů a vědeckých výsledků. Samy školy tak mají přímý vliv na to, jaké platy mají jejich zaměstnanci. Výsledkem je ale to, že vedení univerzit a fakult stojí vždy před extrémně složitými rozhodnutími:

První dilema: A) udržet rozmanitost oborů, ovšem za cenu extrémně nízkých platů akademiků vinou nízkých počtů studentů na minoritních oborech. B) zcela se podvolit společenské poptávce a minoritní obory nechat zaniknout, akademiky postupně propustit a nechat pouze ty, kteří učí obory, o které je velký zájem.

Zde většina vysokých škol lavíruje mezi oběma póly a snaží se o kompromis.

Druhé dilema: A) reagovat na rostoucí platy učitelů na základních a středních školách růstem platů i na školách vysokých. Protože ale balík peněz, které univerzita či fakulta dostane, zůstává stejný, znamená to nutně propouštění. B) nereagovat na rostoucí platy na ZŠ a SŠ, aby se nemuselo propouštět, a dostat se do paradoxu, že učitel na ZŠ bere 45 tisíc hrubého a učitel, který učitele na ZŠ vzdělává, pouhých 25 tisíc hrubého.

V tomto reagují univerzity různě, dokonce je někdy rozdíl fakulta od fakulty v rámci jedné univerzity.

Co s tím?

Zahájit celospolečenskou diskusi. Zamyslet se nad tím, zda by nestálo za to stanovit celostátní rámce pro platy pedagogů na veřejných vysokých školách, aby byly logicky vztaženy k platům učitelů na ZŠ a SŠ. Je to velmi komplikovaná a zásadní změna, ale je podle mě nutná. Vysoké školy nemají být instituce, které si na vyšší platy svých pedagogů musímusejí vydělat.

Přikládám odkaz na článek Jiřího Rejzka z mého pracoviště s příznačným názvem Když má docent méně než pokladní v supermarketu:

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/kdyz-ma-docent-mene-nez-pokladni-v-supermarketu.A210304_194514_pozice-tema_lube

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.