Koaliční zastupitelé odmítli návrh Pirátů a Starostů vzdát se na 3 měsíce svých odměn

6. dubna 2020
Koaliční zastupitelé odmítli návrh Pirátů a Starostů vzdát se na 3 měsíce svých odměn

Olomouc, 6. dubna 2020 - Klub Pirátů a Starostů přednesl prostřednictvím předsedy Viktora Ticháka návrh, aby se neuvolnění členové Zastupitelstva města Olomouce vzdali na 3 měsíce svých odměn za výkon funkcí v komisích a výborech, které se nescházejí. Tento návrh byl podpořen sedmnácti z 45 zastupitelů.

“Nezpochybňujeme, že zastupitelé pracují i v podmínkách ztížených současnou situací. Chceme se vzdát odměn, abychom šli příkladem. Nemůžeme škrtat v grantových soutěžích a na vlastní odměny, byť jsou jen symbolické, nesáhnout,” říká Viktor Tichák.

Dohromady by se jednalo o úsporu zhruba 700 000 Kč. Tyto peníze by mohly být použity jak na propad v daňových příjmech města, tak na podporu odložené grantové soutěže nebo na nákup ochranných prostředků. Bohužel si však většina zastupitelů na své odměny sáhnout nenechala.

“Při bližší analýze odměn za předsednictví a členství v komisích se u některých zastupitelů jedná o nemalé sumy,” upozorňuje na “politické trafikantství” některých koaličních zastupitelů Tichák. “Kromě odměn za členství v komisích a výborech jsme chtěli vynulovat i refundace pro OSVČ. Nyní si OSVČ refundují za hodinu strávenou na zastupitelstvu nebo na komisi 300 Kč, což je více než v Praze. Po skončení nouzového stavu si nechám sepsat seznam zastupitelů, kteří tohoto využili, i když se komise nesešly.”

Marek Zelenka, zastupitel a zároveň člen dozorčí rady Dopravního podniku, vyzval k mimořádným krokům i politiky v orgánech městských firem. “Nelze sáhnout plošně na odměny politikům v orgánech městských společností. Navíc dostáváme stejnou odměnu bez ohledu na to, jak se dané společnosti daří. Např. DPMO bude mít rozhodně daleko vyšší ztráty, neboť MHD nyní jezdí minimum lidí. Své odměny by měli z našeho pohledu politici poukázat buď na účet dané společnosti nebo účet města z vlastní vůle alespoň po dobu nouzového stavu. My tak rozhodně učiníme.“ říká Zelenka.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.

Zemědělce je třeba vyslechnout

Zemědělce je třeba vyslechnout

Olomouc, 23. 2. 2024 - Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.