Jeseník pořádá další ročník participativního rozpočtu

18. října 2021
Jeseník pořádá další ročník participativního rozpočtu

Město Jeseník i v tomto roce nechá rozhodnout občany jak naloží s 1 milionem korun v jejich městě. Občané mohou navrhovat projekty, o kterých se poté hlasuje. V minulých letech participativní rozpočet vedl například k pořízení laviček do letního divadla ve Smetanových sadech, okrášlení a oživení parku na náměstí Svobody nebo zvelebení okolí okrasného rybníku.

V tomto ročníku bylo navrženo celkem 39 návrhů z nichž se 17 dostalo do hlasování. Hlasovat může každý občan a má 5 hlasů pro a 2 záporné. Hlasování probíhá od 7. do 27. října a možnost hlasování využilo již přes 300 obyvatel. „Jsem rád, že v Jeseníku pořádáme participativní rozpočet a občané mají možnost se interaktivně podílet na zlepšování našeho města. V tomto ročníku se také některé navržené projekty nedostaly do hlasování z důvodu nesplnění některé z podmínek pravidel participativního rozpočtu. Jejich předkladatelé si ale nemusí zoufat. Návrhy byly zařazeny do zásobníků projektů, které by se mohly v budoucnosti realizovat přímo z rozpočtu města, případně jiné městské organizace,“ uvádí Tomáš Vlazlo, první místostarosta města Jeseníku.

Vyhlášení hlasování proběhne 1. listopadu a příprava jejich realizace se rozběhne již na konci tohoto roku. Z celkového milionového rozpočtu bude jako v předešlém ročníku vyčleněna menší částka na projekty na místní základní škole, kde mají také žáci možnost vybrat z projektů, které budou zhotoveny na jejich škole.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.