Jak bude Olomouc od září svítit?

29. ledna 2019
Jak bude Olomouc od září svítit?

Olomouc, 29. 1. 2019 - Piráti a Starostové opakovaně upozorňují na nedostatek financí určených na veřejné osvětlení a provoz semaforů.

Piráti a Starostové předložili na zasedání Zastupitelstva města Olomouce dne 14. 12. změnu navrhovaného rozpočtu. Rada města Olomouce v návrhu snižovala finance na veřejné osvětlení a světelnou signalizaci v kapitole objednávky veřejných služeb téměř o pět milionů (z 47,6 na 42,9). V průběhu roku 2018 byl přitom rozpočet upravován až na 49,1 milionů na veřejné osvětlení – očividně nestačila ani původně schválená částka.

V pozměňovacím návrhu jsme se snažili přesunout 4 miliony právě na veřejné svícení. „V této položce nejde tolik spořit, protože většinu nákladů tvoří spotřeba elektrické energie,“ argumentoval Josef Suchánek, zastupitel za Piráty a Starosty, který změnu předkládal. Podle našich analýz částka 42,9 milionů nemůže na celý rok 2019 stačit. Tento návrh byl však koalicí odmítnut.

O pět dní později, 18. 12. byl sepsán dodatek Smlouvy k zabezpečení veřejně prospěšných služeb mezi městem Olomouc a Technickými službami města Olomouce, a.s. Na straně 25 tohoto dodatku, v příloze, která upravuje peníze určené na veřejné osvětlení a světelnou signalizaci, stojí: „Uvedená částka je nedostatečná a postačí k pokrytí provozovny VO a SSZ pouze do srpna 2019.“

„Nabízí se reakce ‚my jsme to říkali‘, ale raději bych se dozvěděl, proč byla naše změna odmítnuta, když bylo více než jasné, že finance na veřejné osvětlení nemohou stačit,“ uvedl Viktor Tichák, předseda Finančního výboru zastupitelstva a zastupitelského klubu Pirátů a Starostů. Pokud se rada spoléhá na rozpočtová opatření, dělá z rozpočtu na daný rok naprosto nevěrohodný dokument.

Nyní se tedy ptáme, kde chce Rada vzít peníze na pokrytí veřejného osvětlení do konce roku, a doufáme, že příště bude naše pádné argumenty brát vážně.

Graf: SR – schválený rozpočet, UR – upravený rozpočet po rozpočtových změnách na konci daného roku.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Naše Litovelsko upozornilo na rekonstrukci komunikace v Myslechovicích, případ navazující na kauzu Autostráda šetří NCOZ

Naše Litovelsko upozornilo na rekonstrukci komunikace v Myslechovicích, případ navazující na kauzu Autostráda šetří NCOZ

Litovel 30.4.2024 - Při rekonstrukci krajské komunikace a chodníku na silnici III/3732 Hanovice - Myslechovice došlo k navýšení původní výšky povrchu. Už v průběhu rekonstrukce si na podivné praktiky stěžovali místní, byli však ujištěni, že je vše v pořádku. Krátce po rekonstrukci se však některé části stavby začaly propadat. Projekt vyvolal podezření z hospodářské trestné činnosti, a tak místní zastupitel Aleš Hubáček podal podnět k prověření případu NCOZ.

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Piráti jdou do krajských voleb s podporou ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a regionálních osobností

Olomouc, 18.4.2024 - Česká pirátská strana půjde do podzimních krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci. Společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Hledáme stážisty pro senátní a krajské volby v Olomouckém kraji

Nabízíme nestereotypní stáž v politickém marketingu pro Českou Pirátskou stranu v Olomouckém kraji. Hledáme nadšence, kteří jsou kreativní, mají zájem o PR a sociální sítě a jsou ochotni se učit novým věcem. Nabízíme praxi v dynamickém politickém prostředí, flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova. Stáž je neplacená, s flexibilní dobou trvání. Pokud chceš získat zkušenosti v politickém marketingu, pošli nám své CV a motivační dopis.