Díky zastupiteli Zdeňku Schenkovi bude v Přerově na Horním náměstí obnovena studna

14. října 2019
Díky zastupiteli Zdeňku Schenkovi bude v Přerově na Horním náměstí obnovena studna

Přerov, 14. 10. 2019 - Archeologové na počátku dubna zahájili archeologický výzkum v prostoru mezi starými lípami na Horním náměstí v Přerově, kde se v minulosti nacházela studna. Ta bude díky návrhu Zdeňka Schenka z klubu Společně pro Přerov a Pirátů obnovena a stane se tak zajímavostí Horního náměstí.

„Podařilo se nám odkrýt záklop studny, který tvořily obdélné betonové plotny. Ty jsou rovněž patrné na archivních snímcích z konce 19. století, kde je zřetelně vidět také pumpa a dřevěný altán kryjící celý objekt studny. Na dobovém záběru jsou patrné i mladé lípy, které byly kolem altánu dodatečně vysazeny. Zchátralý altán byl před rokem 1899 odstraněn. Pumpa byla demontována o několik let později patrně v souvislosti se zavedením městského vodovodu v roce 1903.” řekl zastupitel a archeolog Zdeněk Schenk, který zde provádí průzkum.

Jednou z priorit zastupitele za Společně pro Přerov a Piráty Zdeňka Schenka, které si již před volbami stanovil, byla obnova zapomenutých a zanedbaných míst v našem okolí. Jedním z kroků, jež mohou pomoci tohoto cíle dosáhnout, je právě také obnova studny na Horním náměstí. „V minulém roce tuto myšlenku výzkumu a obnovy studny společně s výsadbou nových lip podporoval bývalý primátor, dnes již zesnulý Vladimír Puchalský. Věřím, že studna bude v budoucnu důstojně prezentována a výrazně oživí veřejný prostor Horního náměstí nejen Přerovákům, ale všem návštěvníkům historického centra,“ doplnil Zdeněk Schenk.

„Jsem rád, že se rovněž současné vedení města zabývá myšlenkou obnovy a doufám, že se s vůlí celého Zastupitelstva podaří tento projekt, který má velký potenciál oživit prostor na Horním náměstí, dotáhnout zdárně do konce,“ dodal předkladatel návrhu Zdeněk Schenk.

Statutární město Přerov plánuje nahradit přestárlé lípy novou výsadbou a celkovou úpravu tohoto místa. Aby byl zvolena citlivá forma prezentace a úpravy okolí, navrhli jsme využít nástroje sochařsko-architektonické soutěže. Ta by řešila nejen vzhled nadzemní části studny, ale i výsadbu stromů, okolní zpevněné plochy či mobiliář, tento bod hlasování však schválen nebyl. Jsme rádi, že zastupitelé náš návrh na obnovu studny schválili a na Horním náměstí může vzniknout zajímavý kulturní prvek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Povinné zálohování PET lahví u nás nadělá víc škody než užitku

Olomouc, 24. 11. 2023 - Pro města a obce je v současnosti velkým tématem možné zavedení povinného a plošného zálohování PET lahví. Na Ministerstvu pro životní prostředí se totiž připravuje novela zákona o obalech. Města, obce i kraje se však staví proti. Obávají se poškození současného systému třídění odpadů, který je funkční. Třídí přes 70 % Čechů (patříme tak mezi nejlépe třídící země v EU), přičemž PET lahví již dnes vytřídíme osm z deseti. Do roku 2029 se máme zlepšit ještě o jednu lahev, tedy na vytříděnost 90 %.

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

Piráty v Olomouckém kraji povede do krajských voleb současný krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída

25. 9. 2023, Olomouc - Piráti a Pirátky z Olomouckého kraje si v sobotu zvolili svého lídra do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku povede Martin Šmída, současný pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství. Mezi jeho priority patří boj proti klientelismu a papalášství, vyrovnané hospodaření kraje nebo péče o životní prostředí.