Co se dělo a bude dít v Pirátské Tvrzi

25. 03. 2015
Co se dělo a bude dít v Pirátské Tvrzi

Déle než rok působí v Majetíně, Brodku u Př. a okolních obcích Místní sdružení Pirátská Tvrz.

Sdružuje členy, registrované příznivce a symptizanty celosvětového Pirátského hnutí a České Pirátské strany, a tedy moderního, dobrovolnického a částečně aktivistického pojetí veřejného života a politiky.

V Majetíně máme jednoho Pirátského zastupitele a už se podařilo prosadit několik užitečných věcí. Zápisy se zasedání Zastupitelstva jsou nyní zvěřejňovány na internetových stránkách obce (v záložce Obecní úřad -> Vyhlášky zákony a usnesení zastupitelstva). Pro snažší kontrolu volených zástupců bude v zápise nově zveřejňováno i jmenovitě, kdo jak hlasoval. Je to malý krok pro zastupitelstvo, ale velký skok pro transparenci veřejné správy. Podařilo se také aplikovat jeden z prvků přímé demokracie a v současné době distribuujeme dotazník ohledně spokojenosti s činností společnosti TV Maj s. r. o. , názoru občanů na odpadové hospodářství v obci a postoj k možné regulaci zábavní pyrotechniky. Dotazník je nezávazný, nicméně jeho výsledky budou důležitým informačním zdrojem pro zastupitele. Komunikace mezi občany a zastupiteli by měla být vždy oboustranná a my jsme rádi, že k tomu přispíváme. I nadále budeme usilovat o větší otevřenost a modernizaci veřejné správy počínaje zavedením transparentního účtu, či zveřejňováním smluv a konče kompletním transparentním účetnictvím v kombinaci s přehledným rozklikávacím rozpočtem a otevřenými daty.

V uplynulém období obec podpořila dotacemi místní spolky. Naše místní sdružení o dotaci nežádalo, naopak samo podpořilo folklorní soubor Majetínek, divadelní soubor J. K. Tyl Brodek a Sokol Majetín darem na ples ve formě 8GB flash disku s nahranou svobodnou hudbou, což je hudba s licencí creative commons za jejíž užití se neplatí poplatky OSA a lze ji beztrestně kopírovat, sdílet či veřejně provozovat. Reforma autorského zákona a pravomocí OSA je jednou z priorit Pirátského hnutí a i my se snažíme v této věci angažovat. I letos budeme v kraji pořádat několik hudebních či filmových festivalů a vzdělávacích přednášek.

Už nyní si Vás dovolíme pozvat na festival Vyosení, který se uskuteční 23. 5. v areálu Skautu v Brodku u Přerova. Uvidíte a uslyšíte regionální kapely různých stylů, od odpočinkového pop-rocku až po tvrdší odnože rockové hudby. Vstupné je dobrovolné a co se vybere, rozdělí se mezi kapely.

Nejbližším projektem Pirátské Tvrze je zapojení členů a příznivců do celorepublikové dobrovolnické akce “Ukliďme Česko”.

V sobotu 18.4. 2015 společně uklidíme břeh potoka Olešnice - místo častých procházek a projížděk. Děkujeme obcím za případnou podporu a zveme všechny dobrovolníky, aby se připojili k této úklidové akci. Staráme se veřejný prostor. Sraz je v 9:00 h na mostě přes Olešnici na stezce Majetín - Brodek. S sebou pytle, rukavice, nářadí a občerstvení. Pokud se zaregistrujete na www.uklidmecesko.cz/event/10245, pytle a rukavice dostanete od organizátorů zdarma. Po úspěšném úklidu opečeme špekáčky a zahrajeme na kytary. Kontakt pro úklidovou akci “Tvrz dělá pořádek”: Martin Šmída, tel.: 721 661 311, mail: martin.smida@pirati.cz.

Ještě je třeba zmínit, že naše místní sdružení si na veřejném zasedání zvolilo nové předsednictvo, aktuálně ve složení: předseda Ing. Radim Studený (student), 1. místopředseda Adam Slaměník (student) a 2. místopředseda Tomáš Lacina (člen komise pro rozvoj - Brodek u Př.)

Budeme i nadále přispívat k modernizaci a větší transparenci veřejné správy. I nadále chceme dokazovat, že mnozí mladí lidé mají skutečný zájem o zkvalitnění veřejného prostoru a neváhají pro tyto ušlechtilé cíle obětovat trochu toho času, sil a leckdy i peněz. Pokud máte jakékoli nápady, připomínky, odhodlání pomáhat nebo jen máte na Piráty jakýkoli dotaz, neváhejte nás kontaktovat.

za Pirátskou Tvrz
Martin Šmída

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....