Humans of Piráti: Martin Morong: Politici nejsou nedotknutelní, ke své funkci musí mít pokoru

05. 08. 2020
Humans of Piráti: Martin Morong: Politici nejsou nedotknutelní, ke své funkci musí mít pokoru

Narodil jsem se v Jeseníku, k němuž mám vřelý vztah. Žije v něm má rodina, mám rád jesenické hory a přírodu a jsem rád, že jsem vyrostl a vystudoval gymnázium právě tam. Byla to možná nejlepší léta mého života. Moje maminka je zdravotní sestra a zdravotnictví mě vždy přitahovalo. Nebyla náhoda, že jsem se později rozhodl pro studium lékařství. Studoval jsem na Univerzitě Karlově a vyzkoušel si tak i život v Praze, ale usadil jsem se v Olomouci, kterou jsem si oblíbil a jsem v ní spokojen. Je velká tak akorát a do rodného Jeseníku to není daleko.

Jako lékař jsem si zvolil patologii. O té mají lidé mylné představy. Není jen o provádění pitev, nýbrž hlavně o mikroskopické diagnostice. Obor tvoří most mezi vědou a medicínou. Jelikož pracuji ve Fakultní nemocnici Olomouc, ke které je přidružena i Lékařská fakulta Univerzity Palackého, podílím se také na výuce studentů medicíny - předávat znalosti mě baví. Jako akademický pracovník se podílím také na výzkumu rakoviny prostaty. Mé zaměstnání mě těší a jsem rád, že mohu dělat práci, která je prospěšná a zajímavá.

Politiku sleduji od střední školy, ta česká je stále pokřivená komunismem, který napáchal velkéškody v myšlení lidí. I proto nevěřím žádné tradiční straně, která zde v 90. letech působila a dosud působí. K Pirátům jsem přišel, protože mi bylo sympatické jejich kultivované a konstruktivní vystupování. Rozhodujeme se na základě dat a informací, nikoli podle dojmů. I když se neshodneme, umíme spolu diskutovat a pracujeme moderně a efektivně.

Vnímám, že si lidé zcela neuvědomují význam demokracie. Z Ústavy vyplývá, že politici nejsou nad lidem a nevládnou mu, nýbrž že si vybíráme své zástupce, kterým svěřujeme správu věcí veřejných. Vidím, že lidé cítí bezmoc nad tím, co politici dělají. Ale politici nejsou nedotknutelní a k funkci, do které byli zvoleni, by měli přistupovat s pokorou. Politiku je totiž třeba stavět na morálních hodnotách a lidem ukázat, že slovo jejich zástupce platí a umí za něj nést zodpovědnost. Jsem přesvědčen, že je třeba lidem vrátit důvěru v to, že lze politiku dělat s dobrými úmysly.

Martin Morong
Kandidát Pirátů ve volbách do zastupitelstev krajů, Olomoucký kraj

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Letní report z Pirátské Tvrze
15.07.2022

Letní report z Pirátské Tvrze

Vážení čtenáři našich pravidelných reportů, s příchodem léta a letních dnů se tak nějak přirozeně uvolňuje i příjemná letní atmosféra a dostavuje se také široký výběr pestrosti různých kulturních či sportovních akcí pod širým nebem....